KOLEJ Z NOWĄ OFERTĄ DLA KIEROWCÓW I ROWERZYSTÓW

W Kościanie mieszkańcy i podróżni mogą wygodnie łączyć podróż koleją i samochodem. Jest parking na sto aut. Zabytkowa wiata zapewnia zadaszenie nad miejscami dla trzystu rowerów. To kolejny efekt modernizacji linii Wrocław – Poznań, między granicą Dolnego Śląska a Czempiniem, realizowanej przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. Projekt za ok. 1,5 mld zł z udziałem środków instrumentu „Łącząc Europę” (CEF).
Mieszkańcy Kościana mogą korzystać z nowego parkingu przy stacji kolejowej, z wjazdem od strony ul. Dworcowej. Przygotowane są miejsca na ponad sto samochodów. Rowerzyści mogą zostawić blisko trzysta rowerów. Miejsca postojowe są oświetlone i oznakowane. Specjalnie oznaczono miejsca dla osób mających trudności z poruszaniem się.
Przy stojakach na rowery ustawiono zabytkową wiatę z kościańskiego peronu. Odnowione pod nadzorem konserwatora zabytków stalowe konstrukcje dziesięciu podpór mają nowe poszycie. Wiata nawiązuje do historii stacji i dobrze będzie służyć rowerzystom.
– Realizowana przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. modernizacja trasy Wrocław – Poznań zapewnia nie tylko lepsze podróże, ale korzystnie zmienia otoczenie linii. Nowy parking w Kościanie to zachęta do łączenia podróży samochodem, rowerem i najbardziej ekologicznym środkiem transportu zbiorowego – pociągiem. Tam gdzie to możliwe zachowujemy historyczne elementy wyposażenia – nawet w nowej roli. Kościańska wiata peronowa jest obecnie osłoną dla rowerów – powiedział Arnold Bresch, członek Zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.
W Kościanie do podróży pociągiem zachęcają dwa perony wyposażone w zadaszenie, ławki i czytelną informację. Dostęp do pociągów ułatwia przebudowane przejście podziemne. Dwa bezkolizyjne skrzyżowania, na ul. Młyńskiej i ul. Gostyńskiej, zwiększyły bezpieczeństwo w ruchu kolejowym, a kierowcy, rowerzyści i piesi bezpiecznie przejeżdżają pod torami.
Wygodniej i sprawniej pociągiem między Wrocławiem a Poznaniem
Podróżni korzystają z efektów inwestycji PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. na całym objętym modernizacją odcinku. Dostęp do pociągów, także osobom o ograniczonych możliwościach przemieszczania się, ułatwiły nowe perony na 5 stacjach i 6 przystankach, m.in. w Lesznie, Bojanowie i Rawiczu. Bezpieczeństwo na torach i drogach zwiększyło siedem bezkolizyjnych skrzyżowań, wiaduktów kolejowych oraz drogowych, m.in. w Klonówcu, Lesznie oraz Rawiczu. Przebudowano także przejazdy kolejowo-drogowe.
Dzięki inwestycji podróże już skróciły się do 1:40 h, przed rokiem było to ok. 2:20 h. Jeszcze w tym roku całą trasą między Wrocławiem a Poznaniem pojedziemy z prędkością 160 km/h w ok. 1:30 h.
Projekt „Prace na linii kolejowej E59 na odcinku Wrocław – Poznań, etap IV, odcinek granica województwa dolnośląskiego – Czempiń” PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. realizują za ok. 1,5 mld zł przy udziale środków Unii Europejskiej z instrumentu „Łącząc Europę” (CEF) w wysokości ok. 1 mld zł.

Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską z instrumentu „Łącząc Europę”.

 

 

 

Najnowsze artykuły