STRAŻACY MAJĄ NOWY GARAŻ

Zakończył się trwający kilka miesięcy remont i przebudowa garaży, a także montaż instalacji fotowoltaicznej w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Kościanie. Garaż to centralne miejsce w każdej jednostce straży pożarnej. Umowę na wykonanie prac podpisano w lutym. Prace remontowe miały bardzo duży zakres. Generalny remont obejmował miedzy innymi wymianę całości instalacji elektrycznej, instalacji grzewczej. Została skuta stara posadzka i tynki na ścianach, na których położono płytki do wysokości 2 metrów, a powyżej nowe tynki. Nowa posadzka przemysłowa została wyposażona w odpływ liniowy, a po upływie około 3 miesięcy zostanie ponownie zakonserwowana i wymalowane zostaną linie kierunkowe.  W części garażu zdemontowano podwieszany sufit z płyty obornickiej i zamontowano nowy.

By ułatwić garażowanie pojazdów, usunięto kilka słupów stalowych. Stare słupy z cegły klinkierowej zostały odnowione, natomiast na pozostałych położono płytkę z klinkieru. W ramach prac wyremontowano pomieszczenia przylegające do garażu, w których powstała szatnia na ubrania bojowe, pomieszczenie na sprzęt dla grupy wodno-nurkowej, a w jednym z pomieszczeń został zamontowany agregat prądotwórczy, który wcześnie znajdował się w garażu. Od strony placu wewnętrznego, w miejscu gdzie znajdowało się okno, zamontowana została nowa brama garażowa. Powstał również nowy przedsionek przed wejściem do garaż a pomieszczeniami socjalno-bytowymi strażaków. W trakcie prac zapadła decyzja o wymianie frontowych bram garażowych na nowe a zdemontowane stare bramy zamontowane zostały do garaży gospodarczych, które znajdują się na placu wewnętrznym.

– Inwestycja bardzo mocno poprawia funkcjonalność garażu oraz poprawia warunki pracy strażaków. Do remontu garażu przymierzali się już moi poprzednicy, bo pierwsze projekty powstały w 2017 roku, a przetarg na prace ogłoszony został pod koniec 2020 roku. Mi natomiast przypadł zaszczyt podpisania umowy i odebrania prac po zakończeniu przebudowy, także w imieniu własnym i całej załogi składam Im ogromne podziękowanie – przyznaje st. kpt. Szymon Klemenski, komendant powiatowy PSP w Kościanie.

Koszt remontu wyniósł ponad 698 tys. złotych brutto. Pieniądze pochodziły z dotacji z budżetu państwa. Inwestycje uzupełnił montaż paneli fotowoltaicznych na budynku gospodarczym.

Komendant Sz. Klemenski nie ukrywa, że już myśli o kolejnych pracach remontowych. W planach jest remont garaży gospodarczych, gdzie konieczna jest wymiana instalacji elektrycznej oraz położenie nowej elewacji zewnętrznej. W miarę pozyskiwania środków finansowych planowany jest także remont wewnętrznego placu komendy.

 

 

źródło: Powiat Kościański

Najnowsze artykuły