HARMONOGRAM SEZONU SENIORSKIEGO 2021/22 WZPN

Wielkopolski Związek Piłki Nożnej przedstawił harmonogram rozgrywek seniorskich w sezonie 2021/22. Poniżej szczegóły.

Po czasowym powiększeniu lig spowodowanym decyzjami związanymi z pandemią, większość rozgrywek powróci do tradycyjnego formatu. Wyjątkiem pozostaje IV liga, w której proces schodzenia do nominalnej liczby uczestników został rozłożony na dwa sezony. Tym samym w najbliższych rozgrywkach wystartuje w niej jeszcze 20 drużyn, po czym po sezonie 2021/22 liczba ta zostanie zmniejszona do 18 zespołów.

IV liga ruszy już 31 lipca, a zakończy jesień 28 listopada. Wiosną na boisko zespoły najsilniejszej ligi wojewódzkiej wrócą do gry 5 marca by rywalizować do 26 czerwca. Co istotne, wszystkie kolejki zostały zaplanowane w weekendy i terminy świąteczne (11 listopada, 3 maja, 16 czerwca).

Red Box V liga i Red Box Klasa Okręgowa w sezonie 2021/22 powrócą do grup 16-zespołowych. Jesień potrwa od 21 sierpnia do 28 listopada, mecze rozgrywane będą w kolejnych 15 weekendów. Różnice w terminarzach wystąpią w tych ligach wiosną pod koniec sezonu. O ile oba poziomy rozpoczną 19 marca, o tyle skończą rozgrywki w różnych terminach.

Red Box V liga grać będzie w kolejne weekendy i zakończy sezon 26 czerwca. Później nastąpią baraże pomiędzy wicemistrzami oraz jednym zespołem z IV ligi w formacie znanym z obecnego sezonu. Dodatkowa faza będzie dwuetapowa, a w każdej z faz rozegrany zostanie pomiędzy drużynami jeden mecz. Półfinały barażowe zaplanowano na 29 czerwca.

Red Box Klasa Okręgowa rozegra jedną z kolejek w Boże Ciało, 16 czerwca. Dzięki temu na tym poziomie zmagania zakończą się cztery dni później – 20 czerwca. W kolejny weekend – 26/27 czerwca – rozegrane zostaną baraże pomiędzy wicemistrzami o awans do Red Box V ligi. Zespół utworzą poprzez losowanie 3 pary, w których rozegrane zostanie jedno spotkanie.

Proton Klasa A i Proton Klasa B wystartują 28 sierpnia i grać będą jesienią do 20 listopada. Z kolei wiosną rozgrywki toczyć się będą w tych ligach od 2 kwietnia do 26 czerwca. Wszystkie mecze zaplanowano w terminach weekendowych. W przypadku Proton Klasy B terminy zakończenia rozgrywek zależne będą od ostatecznej liczebności grup. Wielkopolski ZPN zakłada, że na najniższym szczeblu ligi będą składały się z 12 lub 14 drużyn, a w przypadkach skrajnych część grup może być mniejsza i liczyć 8 drużyn. Ustalenia w tym względzie podjęte zostaną po weryfikacji zgłoszeń do rozgrywek.

Tradycyjnie obok rozgrywek ligowych toczyć się będzie rywalizacja w Pucharze Polski. Wciąż obowiązujący będzie podział na etap strefowy i wojewódzki. W tym pierwszym jesienią zagrają zespoły od V ligi w dół. W przypadku drużyn z Klas A oraz B udział nie jest obowiązkowy, następuje na podstawie zgłoszeń. Stąd po ich weryfikacji znany będzie ostateczny format i liczba rund w poszczególnych strefach. Na potrzeby zmagań pucharowych jesienią zaplanowano 8 terminów:
– weekend 14/15 sierpnia;
– weekend 21/22 sierpnia;
– 1 września (środa);
– 15 września (środa);
– 29 września (środa);
– 6 października (środa);
– 13 październik (środa)
– 11 listopada (czwartek) – finały we wszystkich strefach.

W etapie wojewódzkim weźmie udział 29 drużyn – czterech przedstawicieli Wielkopolski grających w III lidze, 20 czwartoligowców oraz pięciu zwycięzców etapu strefowego. Pary zostaną wyłonione poprzez losowanie, w którym trzy drużyny na etapie 1/16 finału otrzymają wolny los. Wiosenne terminy pucharowe zostały ustalone z uwzględnieniem terminarza III ligi i prezentują się następująco:
– 30 marca (środa) – 1/16 finału;
– 13 kwietnia (środa) – 1/8 finału;
– 11 maja (środa) – 1/4 finału;
– 25 maja (środa) – 1/2 finału;
– 7 czerwca – finał Pucharu Polski.

Przedstawiony harmonogram jest wersją bazową i może ulegać zmianie wskutek nieprzewidzianych zdarzeń losowych, np. związanych z pandemią koronawirusa. Przypominamy, że sezon może zostać zaliczony z uwzględnieniem awansów i spadków, jeśli odbędzie się minimum 50% zaplanowanych kolejek.

Źródło: Wielkopolski Związek Piłki Nożnej

Najnowsze artykuły