W TROSCE O BEZPIECZEŃSTWO BABCI I DZIADKA

W dniach 21-22 stycznia br. z okazji ,,Dnia Babci i Dziadka” dzielnicowi wraz z policjantami ds. profilaktyki prowadzili działania prewencyjne pod kątem bezpieczeństwa osób starszych. Mundurowi wręczali seniorom poradniki i elementy odblaskowe. Przestrzegali również przed czyhającymi zagrożeniami.

Policjanci prowadzili działania pod obiektami handlowymi na terenie miasta i gminy Kościan,  wykorzystując obowiązujące godziny dla seniorów 10.00-12.00. W trakcie rozmów z seniorami zwracali szczególną uwagę na działanie oszustów, bezpieczeństwo w miejscu zamieszkania i w ruchu drogowym. Seniorzy bardzo chętnie słuchali porad i wymieniali swoje spostrzeżenia z policjantami. Każdy z nich otrzymał poradnik ,,Bezpieczne życie seniora” oraz elementy odblaskowe w postaci opaski, kamizelki czy zawieszki.

Wszystkim seniorom życzymy przede wszystkim zdrowia i bezpieczeństwa!

Ponieważ Seniorzy to szczególna grupa, która jest narażona na działania różnych przestępców, a co jakiś czas słyszymy o oszuście, który wykorzystał dobre serce seniora i pozbawił go oszczędności życia. Zachęcamy do zapoznania się z poniższymi wskazówkami:

JAK UNIKNĄĆ TAKICH SYTUACJI?

  1. Przypominamy, że w przypadku odebrania telefonu lub przyjścia osoby nieznajomej z prośbą o pieniądze, udzielenie pożyczki należy zawsze:
  • Poinformować o takiej sytuacji Policję.
  • Poprosić o osobisty kontakt osoby podające się za naszego krewnego.
  • Nie działać w pośpiechu i odłożyć termin udzielenia pożyczki (najlepiej o kilka dni).
  1. Potwierdzić informację u członków rodziny. Wszystkie opowiadane przez oszustów historie, to najczęściej twór ich wyobraźni, nie mający żadnego pokrycia w rzeczywistości.
  2. Oszuści coraz częściej oszukują na. „policjanta”.  Dzwonią i podają się za policjanta ścigającego  przestępców i proszą o przekazanie pieniędzy, aby sprawców zatrzymać. Informują również, że po „akcji” pieniądze wrócą do właściciela. Oszuści próbują również wyłudzić pieniądze twierdząc, że ktoś z bliskich został aresztowany i potrzebne są pieniądze na kaucje, aby osoba ta została uwolniona.

 Informujemy, że żadne tego typu działania Policji nie są organizowane.

  1. Sprawcy mogą również próbować dostać się do mieszkania pod pretekstem sprzedaży różnego rodzaju towarów lub zaoferowania tańszego abonamentu, np. za telefon lub prąd. Pamiętajmy, aby wszystkie umowy zawierać bezpośrednio w lokalu przedsiębiorstwa, daje nam to możliwość weryfikacji pracownika. Ważną informacją dla nas jest to, że w ciągu 14 dni możemy odstąpić od umowy zawartej na odległość (telefonicznie) lub poza lokalem przedsiębiorstwa.
  2. We wszystkich podejrzanych czy wątpliwych sytuacjach, należy niezwłocznie skontaktować się z Policją, dzwoniąc po numer alarmowy 112, jak i przekazać swoje uwagi i spostrzeżenia dzielnicowemu.
  3. Należy pamiętać, by pod żadnym pozorem nie przekazywać pieniędzy osobom, których nie znamy osobiście, jak i nie wpuszczać ich do mieszkania.

Opr. Paulina Piechowiak

Źródło: KPP Kościan

Najnowsze artykuły