PODSUMOWANIE WAKACJI NA DROGACH POWIATU KOŚCIAŃSKIEGO

Wakacje za nami. Czas w kilku słowach podsumować ten okres pod kątem bezpieczeństwa na drogach naszego powiatu.

Tegoroczne wakacje były szczególne, ponieważ przeżywaliśmy je z koronawirusem w tle. Wiele osób zamieniło zagraniczne wojaże na odpoczynek w ojczyźnie. W podróż wybieraliśmy się zazwyczaj własnym samochodem. Tegoroczne wakacje były również pierwszymi, podczas których mogliśmy korzystać z drogi ekspresowej S5. Bez wątpienia dzięki jej otwarciu skrócił się czas podróży w góry lub nad morze.

Czas na statystyki. Na drogach powiatu kościańskiego w wakacje policjanci obsłużyli 107 kolizji drogowych, przed rokiem odnotawalimy 118 takich zdarzeń. Tegoroczne wakacje to 13 wypadków drogowych, rok wcześnie o jeden mniej. W tych zdarzeniach obrażenia odniosło 13 osób, a przed rokiem 12. Niestety dwie osoby poniosły śmierć na drodze, rok wcześniej nie było żadnego wypadku ze skutkiem śmiertelnym.

Policjanci drogówki tylko w wakacje przeprowadzili 2367 kontroli drogowych, ujawnili 1925 wykroczeń. Tylko za przekroczenie dopuszczalnej prędkości ukaranych zostało 1101 kierowców. Nie zabrakło również nieodpowiedzialnych osób, które zdecydowały się na kierowanie pojazdem pod wpływem alkoholu. Policjanci ruchu drogowego zatrzymali 32 kierujących pojazdami „na podwójnym gazie”. Cześć kierowców znacznie przekracza dopuszczalną prędkość. Nie zabrakło ich również w wakacje. Dla 9 z nich najbliższe 3 miesiące to wakacje od prawa jazdy, ponieważ stracili je za przekroczenie prędkości o ponad 50km/h w terenie zabudowanym .Oprócz zatrzymania prawa jazdy, kierowca musi liczyć się również z mandatem karnym.

Dużymi krokami zbliża się jesień i trudniejsze warunki do podróżowania. Szybciej zapadający zmrok, mokra nawierzchnia, opadające liście z drzew mogą skutecznie utrudnić bezpieczną jazdę. Przedsmak jesiennej aury mamy już w ostatnich dniach. Warto dostosować styl jazdy do aktualnych warunków na drodze. Każdy chce dotrzeć do celu podróży.  Apelujemy o rozwagę na drodze.

 

Źródło: KPP Kościan

Najnowsze artykuły