UWAŻAJ NA INNYCH!

Rowerzysta w starciu z samochodem na drodze ma marne szanse. O tym wiedzą już małe dzieci. Szkoda, że wraz z wiekiem wiele osób o tym zapomina. Efekt to 12 rannych rowerzystów od początku 2020r, którzy ucierpieli w zdarzeniach drogowych.

Od początku tego roku na drogach powiatu kościańskiego doszło do 42 wypadków drogowych, w których ranne zostały 53 osoby. Wśród rannych aż 12 to rowerzyści. Tylko w 4 przypadkach winnymi tych zdarzeń byli cykliści. Wielu sprawców zaraz po przy jeździe służb ratowniczych na miejsce wypadku tłumaczy się: „… myślałem że się zmieszczę”, „…. myślałem, że zdążę”, a jednak się nie udało.

Pamiętajmy, że podczas wyprzedzania zazwyczaj różnice w prędkości są znaczne, dlatego tak ważny jest właściwy odstęp od wyprzedzanego cyklisty. Czasami podmuch wiatru może przewrócić osobę jadącą na rowerze. Również skręcając w drogę poprzeczną należy przepuścić rowerzystę jadącego drogą z pierwszeństwem przejazdu.

Przypominamy również rowerzystom o prawidłowym sygnalizowaniu wykonywanych manewrów. Ścieżka rowerowa jest dla wszystkich rowerzystów. Wykonana z nawierzchni bitumicznej pozwala sprawnie przemieszczać się również na rowerach z wąskimi oponami. Sprawne oświetlenie przy rowerze to naprawdę ważna rzecz, zwłaszcza jeśli się poruszamy naszym jednośladem po zmroku. Tłumaczenie, że kierujący samochodem nas zauważy bo ma światła w swoim aucie może być niewystarczające w zderzeniu tych dwóch pojazdów.

Przy odrobinie wzajemnego szacunku i przesteganiu przepisów z pewnością wszystkim będzie łatwiej i bezpieczniej na drodze.

 

Źródło: KPP Kościan

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com