POMOC DLA DOMÓW POMOCY SPOŁECZNEJ

Na terenie powiatu kościańskiego działają dwa domy pomocy społecznej, w Jarogniewicach i Mościszkach. Placówki prowadzone są przez samorząd powiatowy. Podczas epidemii domy pomocy są najwrażliwszymi miejscami, w których może dojść do zakażenia wirusem. By temu zapobiec, w DPS-ach w porozumieniu z władzami Powiatu  podjęto szereg decyzji i zmian, m.in. domy są zamknięte dla odwiedzających. Kadra administracyjna w czasie zamknięcia w części pracowała zdalnie. Wszyscy pracownicy byli systematycznie poddawani testom na koronawirusa. W domach prowadzonych przez Powiat nikt z pracowników i mieszkańców nie jest chory.

Poza zmianami i działaniami organizacyjnymi w ostatnim czasie Starostwo Powiatowe w Kościanie przekazało domom pomocy w Mościszkach i Jarogniewicach m.in. kombinezony medyczne, maseczki ochronne, płyn do dezynfekcji rąk oraz płyn do dezynfekcji powierzchni, półmaski z filtrami.

Wsparcia rzeczowego placówkom udzielił również Wielkopolski Urząd Wojewódzki w Poznaniu. Domy otrzymały m.in. półmaski ochronne, maseczki chirurgiczne, rękawiczki jednorazowe, a także płyny do dezynfekcji rąk i powierzchni, preparat do dezynfekcji, przyłbice, kombinezony, fartuchy ochronne oraz fartuchy chirurgiczne niejałowe.    

Każdy z domów otrzymał wsparcie od Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Do domów trafił m.in. płyn do dezynfekcji powierzchni oraz płyn do dezynfekcji rąk, maseczki ochronne, rękawiczki, przyłbice, kombinezony medyczne, maseczki z filtrem. 

Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Kościanie przekazała każdej placówce przyłbice.

Część z rzeczy, które otrzymały domy pomocy, zostały przekazane poprzez platformę WsparcieDlaSzpitala. To narzędzie internetowestało się ogólnopolską formą kontaktu między szpitalami i domami pomocy społecznej oraz lokalnymi koordynatorami i darczyńcami. W koordynację, w sposób szczególny zaangażował się mieszkaniec Kurzej Góry Aleksander Dobraś, dzięki którego staraniom do domów pomocy społecznej oraz do szpitala trafiły podarunki od wielu firm i instytucji, także spoza powiatu kościańskiego.

– Domy pomocy spotkały się z niespotykaną życzliwością osób prywatnych oraz firm i instytucji – zauważa starosta Henryk Bartoszewski. –  Trudny czas epidemii wyzwolił i nadal wyzwala w ludziach wiele dobra. Dziękuję wszystkim, którzy z własnej inicjatywy i potrzeby niesienia pomocy skontaktowali się z naszymi domami pomocy i przekazali im środki ochrony osobistej, pieniądze lub na przykład słodycze. Szczególne słowa uznania kieruję do pana Aleksandra Dobrasia, który zaangażował się w pomoc domom pomocy i szpitalowi w sposób szczególny. Bardzo mu za to zaangażowanie i pozytywną energię dziękuję – mówi starosta.

Domy pomocy społecznej prowadzone przez Powiat Kościański wsparli m.in.: Akademia Nauki – Danuta Dziuba, Fabryka Mebli Tapicerowanych Beatris Collection, ADAMED PHARMA S.A., ROPS Poznań, Drukarnia Ewa Osiewicz, Spółdzielcza Grupa Bankowa Bank Spółdzielczy w Kościanie, Parafia św. Katarzyny, radna gminy Czempiń Zofia Bartkowiak, Drużyna Szpiku, Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, Fundacja Małych i Dużych, firma Archon sp. z o.o. z Piły, radni Rady Powiatu Kościańskiego Albert Pelec i Piotr Błaszkowski, Martyna Baranowska, Szkoła Katolicka w Śremie, Gmina Czempiń, Burmistrz Miasta i Gminy Krzywiń, Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Kościanie, Koło Gospodyń Wiejskich Nowe Oborzyska, mieszkańcy gminy Krzywiń, mieszkańcy gminy Śmigiel, Drukarze dla szpitali, Paulina Białecka, Państwowa Straż Pożarna w Kościanie, Top Farms Wielkopolska, Stowarzyszenie Krok do przodu z Czerwonej Wsi, firma Colours Factory z Piły, Ikano Industry, pracownicy Starostwa Powiatowego w Kościanie, Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej, Toruńskie Zakłady Materiałów Opatrunkowych, Fundacja Biedronka, Politechnika Poznańska, Anna Taciak, WIDPOL – Piotr Jankowski, Michał Łakomy, Dorota Ratajczak z Kościana, radni Rady Powiatu Kościańskiego, Piekarnia Marek Sworacki, Daltrans z Kościana, Fundacja Dać Pomoc z Kościana.

 

źródło:Powiat Kościański

Najnowsze artykuły