30 LAT SAMORZĄDNOŚCI!

 

 

 

 

Kościan, 27 maja 2020 roku

 

Szanowni Państwo,

Mieszkańcy Ziemi Kościańskiej,

Samorządowcy, wszyscy Państwo zaangażowani w rozwój społeczeństwa obywatelskiego naszego powiatu,

 

27 maja 1990 roku narodził się w Polsce współczesny samorząd lokalny. Najtrwalsza reforma pierwszego rządu wolnej Polski i najważniejsze osiągnięcie polskiej transformacji. Osiągnięcie to nie powstało ot tak, rodziło się w bólu. Już w 1981 roku o znaczeniu samorządności mówiła NSZZ „Solidarność”. Reformy 1990 roku nie były łatwe. Historia 30 lat samorządności to historia ludzi, którzy budowali i tworzyli nową rzeczywistość. Historia nas wszystkich – samorządowców, urzędników, przedsiębiorców, rolników, a przede wszystkim mieszkańców gmin – którzy sprawili, że Polska lokalna z szarego i smutnego miejsca zamieniła się w miejsce perspektyw i możliwości.

Polski samorząd to wspólnota, która po 2004 roku potrafiła wykorzystać historyczną szansę, jaką dało wejście Polski do Unii Europejskiej. Otworzyło to nie tylko nowy rozdział w historii naszego kraju, ale także w historii samorządu. Dzięki skutecznie pozyskiwanym przez samorządy środkom zewnętrznym udało się tak wiele. Błyskawiczny rozwój i kreatywność samorządowców, urzędników, przedsiębiorców, rolników i mieszkańców gmin sprawiły, że Polska lokalna odniosła niebywały sukces.

Samorządowi udało się to, co nie udało się jeszcze nigdy władzy centralnej. Udało się namalować
i opisać Polskę szans i zrealizowanych marzeń, Polskę wspólnoty. Samorząd dał ludziom prawdziwą podmiotowość i zdolność do działania we własnym imieniu. To wartość, której nie da się przecenić. Niestety w ostatnich latach niezależność i kompetencje władz lokalnych są podważane. Rządzący chcą zaprzepaścić dorobek lokalnych wspólnot i myślą o centralizacji. To niebezpieczny kierunek. Nie pozwólmy, aby o naszych lokalnych sprawach, tak jak kiedyś, decydowali ludzie nie stąd. Powinniśmy podjąć wszelkie działania, aby włączyć się w budowanie silnych wspólnot lokalnych. Każda Państwa inicjatywa, która sprzyja budowaniu lokalnych więzi przybliża nas do realizacji tej idei. Pamiętajmy
o tym zawsze, gdy ze swoim pomysłem na działanie wychodzimy do ludzi. Dziś, po 30 latach, wiemy, że wolność to samorządność, a wolność była dla Polaków zawsze najwyższą wartością.

Samorządowcom, pracownikom samorządowym oraz wszystkim zaangażowanym w rozwój społeczeństwa obywatelskiego naszego powiatu życzę nieograniczonych szans na realizację swoich pomysłów z korzyścią dla świadomych swojej podmiotowości mieszkańców gmin powiatu kościańskiego.

 

Z wyrazami szacunku

 

Henryk Bartoszewski

Starosta Kościański

 

 

Najnowsze artykuły