POMOC DLA DOMÓW POMOCY SPOŁECZNEJ

Na terenie powiatu kościańskiego działają dwa domy pomocy społecznej, w Jarogniewicach i Mościszkach. Placówki prowadzone są przez samorząd powiatowy. Podczas epidemii domy pomocy są najwrażliwszymi miejscami, w których może dojść do zakażenia wirusem. By temu zapobiec w DPS-ach, w porozumieniu z władzami powiatu  podjęto szereg decyzji i zmian, m.in. domy są zamknięte dla odwiedzających. Kadra administracyjna w części pracuje zdalnie. Wszyscy pracownicy zostali przebadani na koronawirusa, wszyscy są zdrowi. Poza zmianami i działaniami organizacyjnymi w ostatnim czasie Starostwo Powiatowe w Kościanie Domowi Pomocy Społecznej w Mościszkach przekazało kombinezony z polipropylenu, maski ochronne 1-warstwowe, półmaski z filtrami FFP2, płyny do dezynfekcji powierzchni i do dezynfekcji rąk. Z kolei Dom Pomocy Społecznej w Jarogniewicach otrzymał półmaski z filtrami FFP2. Łączna wartość zakupów to prawie 9 tys. złotych. Wsparcia rzeczowego placówkom udzielił również Wydział Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego. Domy otrzymały, łącznie m.in.  1150 maseczek, a także płyny do dezynfekcji, rękawiczki, przyłbice, kombinezony.  Każdy z domów otrzymał wsparcie od Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Do domów trafiło po 500 maseczek i płyny do dezynfekcji. DPS w Mościszkach otrzymał 400 maseczek od Gminy Krzywiń, a DPS w Jarogniewicach 70 od Gminy Czempiń. Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Kościanie przekazała każdej placówce przyłbice.

Domy spotkały się z niespotykaną życzliwością osób prywatnych oraz lokalnych firm i instytucji. – Szczególnie dziękuję wszystkim, którzy z własnej inicjatywy i potrzeby niesienia pomocy skontaktowali się z naszymi domami pomocy i przekazali im środki ochrony osobistej, pieniądze lub na przykład słodycze. Państwa postawa i wrażliwość społeczna jest bezcenna i godna szacunku. Bardzo Państwu za tą pozytywną energię dziękuję  – mówi  Henryk Bartoszewski, Starosta Kościański.

Dom Pomocy Społecznej w Mościszkach od prywatnych darczyńców i od firm otrzymał łącznie 1600 maseczek, 165 przyłbic i 35 kombinezonów. Dom Pomocy Społecznej w Jarogniewicach wsparł Bank Spółdzielczy w Kościanie, Parafia św. Katarzyny, Drużyna szpiku (m.in. 500 maseczek), Fundacja Małych i dużych (300 sztuk maseczek), firma Archon Sp. z. o. o z Piły (30 przyłbic), Szkoła Katolicka w Śremie (20 przyłbic). 2000 maseczek szyją: Akademia Nauki – Danuta Dziuba, Fabryka Mebli Tapicerowanych, Beatris Collecton, Drukarnia Ewa Osiewicz. Dom wsparły także osoby prywatne: Zofia Bartkowiak, Martyna Baranowska, Albert Pelec, które zakupiły słodycze, przyłbice, maseczki, mydło, książki i płyty DVD.

Do DPS – ów trafiły także maseczki uszyte przez kościanianki. Babcia, córka i wnuczka zachęciły swoich przyjaciół do wsparcia akcji „Szyj maseczki razem z nami”. Z zrzutki wśród znajomych uszyły maseczki, zakupiły rękawiczki i płyny, które już trafiły do Mościszek i Jarogniewic.

Każda pomoc to dar serca.

 

 

źródło:Powiat Kościański

Najnowsze artykuły