KOMUNIKAT BURMISTRZA MIASTA KOŚCIANA Z DNIA 8 KWIETNIA 2020 ROKU

Przekazuję Państwu bieżące informacje dotyczące sytuacji epidemiologicznej w Kościanie wraz z podejmowanymi przez Samorząd Miasta Kościana działaniami mającymi na celu ograniczenie rozprzestrzeniania się choroby zakaźnej COVID-19.

1. Komunikat Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Kościanie przedstawiający aktualną sytuację epidemiologiczną na godzinę 10:00 w dniu 08.04.2020 roku.

  • liczba osób objętych aktualnie nadzorem epidemiologicznym w mieście Kościan: 6
  • liczba osób objętych aktualnie kwarantanną w mieście Kościan: 66
  • liczba osób aktualnie hospitalizowanych z powodu podejrzenia zakażenia COVID-19 w mieście Kościan: 0
  • liczba przypadków potwierdzonych laboratoryjnie z wynikiem dodatnim w mieście Kościan: 3
 

2. Zgodnie z prawem (w przypadku podatku PIT) miejscem rozliczania się osoby fizycznej jest właściwy urząd skarbowy według miejsca zamieszkania podatnika w ostatnim dniu roku podatkowego. Oznacza to, że aby płacić podatki w Kościanie wcale nie trzeba być tutaj zameldowanym – wystarczy mieszkać w naszym mieście. Zachęcam zatem wszystkie osoby, które zamieszkują w Kościanie, aby w rocznym zeznaniu podatkowym wskazały kościański adres zamieszkania. 38,16 % należnego podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT) trafia do gminy. Dzięki udziałom w podatkach PIT finansujemy m.in.: inwestycje miejskie, oświatę i wychowanie, rekreację i kulturę oraz inne bieżące potrzeby społeczeństwa. Bądźmy wspólnie odpowiedzialni na budżet miasta, w którym żyjemy.
Zachęcam także do składania zeznań rocznych przez internet. Szczegóły na stronie: https://www.podatki.gov.pl/pit/twoj-e-pit/

3. Wiele firm gastronomicznych działających na terenie miasta Kościana oferuje swoje usługi z dowozem do domu. Jeśli to możliwe korzystajmy z nich, wspierajmy naszych przedsiębiorców. Baza lokali gastronomicznych na terenie Kościana znajduje się na stronie: https://koscian.pl/Gastronomia.html

4. Przypominam, że Lokalne Centrum Wolontariatu przy Ośrodku Pomocy Społecznej w Kościanie oferuje POMOC dla kościańskiego seniora w okresie pandemii koronawirusa. Zdaję sobie sprawę, że wielu seniorów nie korzysta z internetu, zachęcam więc Państwa do informowania telefonicznie osób starszych o tej formie pomocy.
Dane kontaktowe i zakres pomocy przedstawiam poniżej.

Jeśli:

  • jesteś osobą po 60 roku życia lub/i osobą z niepełnosprawnością ruchową,
  • mieszkasz sam lub z drugą osobą zależną na terenie Kościana,
  • nie masz żadnej rodziny w Kościanie,
  • nie masz nikogo, kto pomoże zrobić zakupy, zrealizować receptę.

Zgłoś się do Lokalnego Centrum Wolontariatu przy Ośrodku Pomocy Społecznej w Kościanie!

Wolontariusze chętnie pomogą! Zgłoszenia przyjmowane są od poniedziałku do piątku w godzinach 9.00 do 17.00 pod numerem telefonu 669 290 931 lub mailowo: cw@ops.koscian.pl. Bezpłatna pomoc Wolontariusza świadczona jest od poniedziałku do soboty.

Apeluję do Państwa o zachowanie spokoju, wzajemną życzliwość i stosowanie się do wszelkich oficjalnych zaleceń. Pomóżmy wspólnie pokonać panującą epidemię i pozostańmy w domach.

Z wyrazami szacunku
Burmistrz Miasta Kościana
Piotr Ruszkiewicz

Najnowsze artykuły