POŻAR DOMU W STARYCH OBORZYSKACH

Do bardzo groźnego pożaru domu jednorodzinnego doszło w nocy 12 lutego w miejscowości Stare Oborzyska (gmina Kościan). Jednokondygnacyjny budynek wykonany jako murowany z użytkowym poddaszem.

Zgłoszenie o pożarze wpłynęło o godz. 2.32. Na miejsce natychmiast zadysponowano trzy zastępy z JRG Kościan oraz OSP Kościan, Słonin i Czempiń. Zgłaszającym był właściciel, którego w środku nocy obudził ogień. Na szczęście 4 osobowa rodzina opuściła palący się dom przed przybyciem służb ratowniczych. Już podczas dojazdu widać było płomienie wydobywające się przez drzwi tarasowe. W środku szalał ogień, panowała bardzo wysoka temperatura i duże zadymienie. Strażacy natychmiast przystąpili do gaszenia pożaru. Prądy wody podane w natarciu stłumiły ogień. Szybkie i skutecznie działania strażaków nie pozwoliły na rozprzestrzenienie się pożaru na część mieszkalną znajdującą się na poddaszu, na dach budynku oraz garaż. Następnie przeszukano pogorzelisko przy pomocy kamery termowizyjnej sprawdzając czy nie ma zarzewi ognia.

Widok jaki możemy zobaczyć na zdjęciach ukazuje ogrom zniszczeń jakie uczynił pożar. Potrzeba będzie wiele pracy i środków aby odbudować dom. W całym tym zdarzeniu jest jednak jeden najważniejszy aspekt – cała rodzina żyje.

Zdarzenie to powinno nam dać do myślenia. W nocy, kiedy odpoczywamy, odpoczywają także nasze zmysły. Proponujemy więc aby domy i mieszkania wyposażyć w czujki dymu czy tlenku węgla. Wówczas alarm wszczęty przez to urządzenie obudzi nas wcześniej. Pozwoli na bezpieczne opuszczenie domu a może będzie jeszcze szansa zacząć gaszenie pożaru np. gaśnicą o ile będziemy ją mieć pod ręką.

 

Opracowanie: mł. asp. Dawid Kryś – KP PSP w Kościanie
Zdjęcia: archiwum KP PSP w Kościanie

 

Najnowsze artykuły