O BEZPIECZEŃSTWIE…, NIE TYLKO W SIECI

W ubiegłym tygodniu kościańscy policjanci wraz z dzielnicowym ze Śmigla na terenie targowiska przeprowadzili działania mające na celu poprawę bezpieczeństwa mieszkańców naszego powiatu. Szczególny nacisk kładli na rozmowy o bezpieczeństwie w sieci.

Już w zeszłym tygodniu kościańscy policjanci podejmowali działania w ramach obchodów „Dnia bezpiecznego Internetu”, który przypada właśnie dziś. Podczas przeprowadzanych rozmów ze społeczeństwem, policjanci uświadamiali co to jest cyberprzemoc. Omawiali    także najczęściej występujące formy tego zjawiska. Ponadto przestrzegali przed zagrożeniami w sieci, oszustwami oraz pochopnymi i spontanicznymi zakupami. Funkcjonariusze rozdawali materiały profilaktyczne. Z opinii rozmówców w różnym wieku wynika, że Internet jest bardzo przydatny w codziennym życiu. Większość osób korzysta głównie z komunikatorów społecznościowych. Dla niektórych Internet wykorzystywany jest jako narzędzie pracy. Młodszym natomiast pomaga w nauce.

Na terenie naszego powiatu Policja otrzymuje zgłoszenia o przestępstwach popełnianych przez Internet. Wśród dorosłych najczęściej są to przestępstwa związane z oszustwem przy zakupach dokonywanych w sieci, natomiast wśród nieletnich pojawiło się zjawisko stalkingu.

Prócz cennych rad i wskazówek dotyczących bezpieczeństwa w sieci policjanci zwracali także uwagę na bezpieczeństwo w ruchu drogowym, przede wszystkim „niechronionych.” Przypominano podstawowe zasady poruszania się po drogach,  ścieżkach rowerowych i pieszo- rowerowych. Zwracano także uwagę na używanie elementów odblaskowych.

 

Źródło: KPP Kościan

 

 

Najnowsze artykuły