XV PRZEGLĄD ARTYSTYCZNY OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH

Jubileuszowy, XV Przegląd Artystyczny Osób Niepełnosprawnych w Kościanie zorganizował, we wtorek, 29 października 2019 roku, Ośrodek Wsparcia dla osób z zaburzeniami psychicznymi oraz Stowarzyszenie „Jesteśmy Wśród Was”. W tegorocznej edycji przeglądu wzięli udział artyści z 16 placówek z powiatu i województwa. Gości i uczestników przywitała Kinga Poniży, kierownik Ośrodka Wsparcia. W imieniu zaproszonych gości głos zabrał Stefan Żurkiewicz, Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Kościańskiego. Podkreślił, że przegląd i zaangażowanie artystyczne są wyjątkowo pozytywnym aspektem życia i pozwalają uczestnikom przeglądu na wyrażenie swoich emocji. Do życzeń dobrej zabawy przyłączył się Przemysław Korbik, zastępca Burmistrza Kościana. W trakcie Przeglądu osoby niepełnosprawne prezentowały swoje umiejętności i talenty. Udział w tej artystycznej prezentacji i występ na scenie wzmaga aktywność twórczą występujących, pozwala doznawać i odkryć bogactwo własnych pomysłów. Poza tym Przegląd dostarcza zabawy rozwijającej wyobraźnię. Intencją organizatorów jest także pozytywne wzmocnienie osób niepełnosprawnych, przełamanie ich apatii oraz zwiększenie aktywności, odzyskanie poczucia własnej wartości. Występy oceniało jury w składzie: Renata Majorek – wokalistka zespołu bluesowo-rokowego M.D.B, aktorka teatru 112, Elżbieta Kwaśna – pedagog z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Kościanie, Beata Ratajczak – pracownik Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Kościanie. Przy swej ocenie brało pod uwagę ogólne wrażenia, dobór repertuaru, pomysłowość, scenografię, kostiumy, charakteryzację. Wystąpili: Zespół: PLAGIAT z Ośrodka Wsparcia dla osób z zaburzeniami psychicznymi w Kościanie, Elżbieta Żach oraz Zbigniew Słodzinka z Domu Pomocy Społecznej w Jarogniewicach, KABARET DYZIO ze Środowiskowego Domu Samopomocy w Lesznie, Zespół: WTZ Rydzyna z Warsztatów Terapii Zajęciowej przy Stowarzyszeniu „PRO-ACTIV” w Rydzynie, Grupa teatralna „PSIKUS” ze Środowiskowego Domu Samopomocy im. Wernera Kenkel we Włoszakowicach, Zespół: TO NIE MY z Warsztatów Terapii Zajęciowej w Piaskach, Zespół: WÓTEZECIAKI z Warsztatów Terapii Zajęciowej w Rakoniewicach, Maciej Lenarczyk i Arkadiusz Szefer ze Środowiskowego Domu Samopomocy w Gostyniu, Ilona Matuszak, Jan Dusza ze Środowiskowego Domu Samopomocy w Krzywiniu, Zespół: TARANTELLA ze Środowiskowego Domu Samopomocy w Kościanie, Zespół: WUTEZECIAKI z Warsztatów Terapii Zajęciowej w Kościanie, Zespół: ŚWIETLIKI z Zespołu Szkół Specjalnych w Kościanie, Zespół: DIALOG z Warsztatów Terapii Zajęciowej w Grodzisku Wielkopolskim, Zespół: NIEZAPOMINAJKA z Warsztatów Terapii Zajęciowej w Grońsku, Zespół: GENESIUS ze Środowiskowego Domu Samopomocy w Kąkolewie, oraz Zbigniew Orlik z Domu Pomocy Społecznej w Mościszkach.

Za udział w Przeglądzie placówki otrzymały nagrody rzeczowe. W tym roku był to zestaw garnków. Zorganizowanie Przeglądu było możliwe dzięki dotacjom jakie Stowarzyszenie otrzymało z Departamentu Kultury Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego, Starostwa Powiatowego w Kościanie, Gminy Miejskiej Kościan oraz środków PFRON będących w dyspozycji Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie.

W obsłudze imprezy organizatorów wsparli wolontariusze z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. F. Ratajczaka w Kościanie. Na wszystkich czekał poczęstunek.

 

źródło: Powiat Kościański

 

Najnowsze artykuły