KOLEJNE SZKLANE POCZTÓWKI W CZEMPINIU

W dniu 22 sierpnia 2019 roku na terenie Czempinia zamontowano sześć kolejnych szklanych tablic, będących uzupełnieniem przedsięwzięcia realizowanego w 2016 roku. Tablice to przezroczyste grafiki (reprodukcje starych fotografii). Widoki przedstawiają ważne punkty w mieście sfotografowane pod koniec XIX i na początku XX wieku. Projekt pt.: „Czempiń na szklanych pocztówkach” jest interesującym wejrzeniem w subtelną materię. Pozwala na „przebycie” czegoś w rodzaju podróży do dawnych czasów i życia naszych przodków. Szczególnie wiele emocji wywołują te widoki, które ukazują najbliższe nam otoczenie: nasze miasto, ulicę czy też nasz dom. Wtedy to, z pozoru dobrze znane miejsca, ujawnić mogą swoje, całkiem dla nas zaskakujące, nowe oblicze…

Jak korzystać z tablic?

Należy, stając za tablicą, wyznaczyć sobie jeden punkt wspólny obrazu rzeczywistego z reprodukcją i próbować dopasować perspektywę z tą, którą przedstawiono na tablicy. Uzupełnieniem Projektu jest tablica z mapą przedstawiającą przebieg szlaku pt.:„Czempiń na szklanych pocztówkach”, w odniesieniu do tras innych szlaków turystycznych i ciekawych miejsc w Czempiniu i w Gminie Czempiń. Na nowych tablicach umieszczone są QR kody: Kod QR (Quick Response, czyli szybka odpowiedź) służy do kodowania znaków, aby szybko i wygodnie został odczytany prze czytnik – podobnie, jak w przypadku kodów kreskowych skanowanych przez kasjera w supermarkecie. Po zeskanowaniu QR kodu zostaniemy przekierowani do odnośnika (linku) do strony internetowej z dokładną informacją historyczną związaną z przedstawionym na tablicy miejscem.

Czym i jak skanować QR kod?

Oczywiście smartfonem. Na wszystkie systemy operacyjne można ściągnąć bezpłatną aplikację, która zamieni nasz telefon w czytnik QR kodów. Posiadając odpowiednią aplikację należy nakierować aparat na QR kod tak, aby w obiektywie znalazł się jego cały obszar. Po chwili pojawi się zdekodowana akcja – np. możliwość przejścia pod wskazany link albo pobranie pliku. Życzymy powodzenia.

Poniżej przedstawiamy dokładne umiejscowienie szklanych tablic:

DWORZEC NA POCZĄTKU XX. W – ulica Krańcowa (Parking C)
FABRYKA TLENU PIERWSZA POŁOWA XX. W – ulica Nowa (przy Urzędzie Gminy)
POCZTA POD KONIEC XIX. W- ulica ks. Jerzego Popiełuszki
GAZOWNIA NA POCZĄTKU XX. W.- ulica Śremska
SZKOŁA PODSTAWOWA NA POCZĄTKU XX. W.- ulica Kolejowa (Parking B)
ZIELONY RYNEK NA POCZĄTKU XX. W. – Pl. Zielony Rynek

Projekt pt.: „Czempiń na szklanych pocztówkach” zyskał dofinansowanie z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu, w ramach naboru na przedsięwzięcie z zakresu infrastruktury sportowej i turystycznej, w wysokości 50% kosztów kwalifikowanych. Całkowita wartość projektu wyniosła ponad 30 tysięcy, kwota dofinansowana to blisko 16 tysięcy złotych. Przedsięwzięcie pozytywnie wpłynie na rozwój promocji gminy, przyczyni się do podniesienia jej atrakcyjności oraz zwiększenia ruchu turystycznego. Jest także doskonałym uzupełnieniem realizowanego projektu rewitalizacji miasta Czempinia.

Źródło: Gmina Czempiń