Finał największej nielegalnej fabryki papierosów

Akt oskarżenia przeciwko 14 cudzoziemcom to finał największej nielegalnej fabryki papierosów w Polsce, a nawet w Europie. Fabryka działała na terenie powiatu kościańskiego.

Do Sądu Rejonowego w Kościanie wpłynął pod koniec lipca akt oskarżenia przeciwko 14 cudzoziemcom, którzy zajmowali się produkcją i przechowywaniem nielegalnych papierosów. To finał największej nielegalnej fabryki papierosów w Polsce, a nawet w Europie, która działała na terenie powiatu kościańskiego. Nielegalna fabryka papierosów działała w Gierłachowie (gmina Krzywiń).

Przypomnijmy, że śledztwo prowadzili od 2018 roku funkcjonariusze z Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej pod nadzorem Wielkopolskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Poznaniu.

Zatrzymano dziewięciu obywateli Ukrainy, a także pięciu obywateli Mołdawii w wieku 25-48 lat. Wszyscy natomiast usłyszeli zarzuty popełnienia przestępstw polegających na nielegalnej produkcji oraz przechowywaniu wyrobów tytoniowych bez znaków skarbowych akcyzy. Nielegalny proceder miał natomiast miejsce na terenie województwa wielkopolskiego.

Największa w Polsce nielegalna fabryka papierosów

Pod koniec listopada 2018 roku, funkcjonariusze Straży Granicznej z Krosna Odrzańskiego wspólnie z funkcjonariuszami CBŚP, na terenie jednej z miejscowości powiatu kościańskiego zlokalizowali i zlikwidowali profesjonalnie wyposażoną fabrykę produkującą nielegalne papierosy na olbrzymią skalę.

Funkcjonariusze SG w hali produkcyjnej ujawnili dobrze ukrytą, a także specjalnie wygłuszoną i zaciemnioną nielegalną fabrykę.

Zabezpieczyli ponad 13,4 mln sztuk papierosów; przeszło 15,7 tony tytoniu bez polskich znaków skarbowych akcyzy o szacunkowej wartości 20 mln zł; a także profesjonalną linię produkcyjną składającą się z zespołu profesjonalnych maszyn służących do produkcji papierosów; pakowania i foliowania wraz z poligrafią o wartości co najmniej 2 mln zł. Podczas produkcji papierosów zatrzymano wówczas 14 cudzoziemców. – relacjonuje mjr SG Joanna Konieczniak, Rzecznik Prasowy Komendanta Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej.

Powołany w sprawie biegły stwierdził, że była to największa dotychczas nielegalnie działająca fabryka papierosów w Europie.

Straty Skarbu Państwa, w przypadku gdyby zabezpieczony towar trafił na rynek wyniosłyby ponad 30 mln zł.

Oskarżonym grozi kara pozbawienia wolności do 5 lat.

 

Źródło: kosciannasygnale.pl

Najnowsze artykuły