IV Kościański Festiwal Baśni

24.08

Cudze chwalicie … – Teatr Władca Lalek  godz. 16:00

Smok Wawelski – Teatr Wierzbak Plus – Artur Szych godz. 17:30

25.08

Śpiewanki – Teatr BLUM godz. 15:00

Trzy Świnki – Teatr Nemno godz. 16:30

1. Cudze chwalicie…
Teatr Władca Lalek
 

Spektakl powstał z okazji 10-lecia działalności naszego Teatru. Tym razem proponujemy Państwu na wskroś autorskie widowisko, przy tworzeniu którego współpracowali ze sobą: Urszula Szydlik-Zielonka (aktorka, reżyser oraz producentka spektaklu), Przemysław Sysojew-Osiński (kompozytor) oraz Przemysław Laskowski (aktor, a także autor scenografii i scenariusza).

Fabułę naszego przedstawienia osnuliśmy wokół życiowych perypetii Słupskiego Chłopczyka, którego wizerunek pojawił się po raz pierwszy w 1925 roku na etykiecie produkowanego w Słupsku sera typu camembert. Był najsłynniejszym produktem ówczesnej mleczarni. Osiągnął tak wysoką popularność, że już w latach XX wieku układano o nim wierszyki, wydawano pocztówki, śpiewano piosenki.

Po ponad 60 latach Słupski Chłopczyk ponownie rusza w drogę, tym razem w naszym kolorowym, rozśpiewanym spektaklu, dzięki któremu młodzi i nieco starsi widzowie mogą się przekonać, jak wiele jest prawdy w porzekadle “cudze chwalicie, swego nie znacie”.

Jeśli więc macie Państwo ochotę na blisko godzinną zabawę, połączoną z odrobiną historii naszego regionu, to jeszcze raz serdecznie polecamy to widowisko.

Reżyseria: Urszula Szydlik-Zielonka
Scenografia i scenariusz: Przemysław Laskowski
Obsada: Urszula Szydlik-Zielonka, Przemysław Laskowski

Czas trwania spektaklu: 55 minut

2. Smok Wawelski

Teatr Wierzbak Plus – Artur Szych

Legenda

o Królu Kraku, księżniczce grającej w szachy,
Smoku Żarłoku i bystrym chłopaku.

Legenda o Królu Kraku, księżniczce grającej w szachy, Smoku Żarłoku i bystrym chłopaku.

Przedstawienie w swym charakterze nawiązuje do dawnego wędrownego teatru trubadurów, minstreli i rybałtów. Często opiewali oni ważne wydarzenia dla nie tylko lokalnych społeczności, stawali się ważnym ogniwem kultywującym pamięć o historii rodów i narodów.

Historia o Królu Kraku i Smoku Wawelskim – jest jedną z najstarszych polskich legend. Jej pierwszy zapis pochodzi z „Kroniki Polskiej” krakowskiego biskupa Wincentego Kadłubka pisanej w latach 1195 – 1205. Od roku 1597 w legendzie pojawia się wprowadzona przez wydawcę „Kroniki Świata Marcina Bielskiego” – Joachima Bielskiego postać Szewca Skuby, który swoim sprytem pokonał Smoka.

Legenda o Smoku Wawelskim wpisała się w nurt popularnych europejskich średniowiecznych historii o królach, królewnach, odważnych rycerzach, groźnych smokach i sprytnych młodzieńcach. Chętnie wykorzystywanym przez wędrownych trubadurów, a dalej przez twórców teatralnych. W teatrze Wierzbak Plus – Artur Szych, sięgnęliśmy do tej tradycji.

Inscenizacja Artur Szych

W spektaklu występują Aleksandra Grabowska – Szych i Artur Szych.

Tekst – Artur Szych i Dorota Sobaszkiewicz.
Scenografia – Artur Szych
Lalki – Artur Szych
Opracowanie muzyczne – Artur Szych
Kostium smoka – pracownia artystyczna Agnieszki Gierach
Spektakl dla widzów od czterech lat.

3. Śpiewanki

Teatr na poduszkach

Studio Teatralne Blum

Teatr dla najmłodszych  

Autorski spektakl dla najmłodszych widzów.

Tym razem maluszki wspólnie z twórcami przedstawienia wyruszają do krainy dźwięków.
Nośnikiem emocji i nastrojów staje się tu przede wszystkim ludzki głos.
Połączenie zabawy głosem ludzkim oraz śpiewu z dźwiękami wydobywanymi z niezwykłego instrumentu: dużych kolorowych cymbałków (dzwonków chromatycznych) – stanowiących obok barwnych kostiumów aktorów jedyny element scenografii – daje świetny pretekst do wspólnej zabawy w muzykowanie. Każdy mały widz po przedstawieniu otrzymuje do wypróbowania własny instrument (małe cymbałki) by całość spektaklu zakończyć “wielkim koncertem”.

Scenariusz, reżyseria, oprawa plastyczna oraz wykonanie: Lucyna Winkel i Katarzyna Pawłowska
Piosenki (teksty i muzyka): Lucyna Winkel
Aranżacja piosenek: Robert Rekiel
Premiera 14.04.2008

4. Trzy Świnki

Teatr Nemno

Pewnego razu trzy małe prosiaczki dochodzą do wniosku, że kram, w którym zamieszkały jest już niewystarczającym dla nich domkiem. Postanawiają zbudować własne. Swoją pomoc oferuje Handlarz, właściciel owego kramu. Ta pozorna przysługa, staje się początkiem trzech różnych historii. Czy prosiaczkom uda się wybudować wymarzony dom?  Kto jeszcze będzie chciał im w tym przeszkodzić?

Na podstawie baśni Braci Grimm

Spektakl adresowany dla widzów od 3 lat.

Reżyseria: Henryk Hryniewicki
Scenografia: Dagmara Jemioła-Hryniewicka
Muzyka: Marek Papaj

Bilety: 8 zł (na każde przedstawienie)

Bilety do nabycia w KOK.
Kasa KOK czynna od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00-15:00 oraz bezpośrednio przed spektaklem.