Wspaniałe wakacje z obroną cywilną

Wakacje na sportowo dla dzieci i młodzieży, zorganizowane w formie półkolonii, trwały w Gminie Kościan od 19 do 23 lipca pn. „Wiedza i odwaga każdemu w obronie cywilnej pomaga”. Organizatorami byli: Powiat Kościański, Gmina Kościan, Zespół Szkół w Bonikowie. Celem półkolonii było upowszechnianie wycieczek turystycznych, poznawanie zadań obrony cywilnej i zarządzania kryzysowego, poznanie zasad bezpieczeństwa oraz pierwszej pomocy medycznej, uczestnictwo w konkursach z tematyki ochronnej, poznawanie  sprzętu ratowniczego i ochronnego stosowanego w obronie cywilnej, a także upowszechnianie strzelectwa i rekreacji sportowej, poznawanie historii i zabytków.

Z półkolonii skorzystało 47 dzieci z Bonikowa, Sepienka, Kurowa, Kiełczewa, Nacławia, Turwi, Widziszewa, Wławia i Starego Lubosza. Wychowawcami byli: Bożena Szczawik-Musiał (instruktor do spraw obrony cywilnej), Izabela Kędziora, Katarzyna Metzner, Bernadeta Konieczna, Marta Skrzypczak. Kierownikiem wypoczynku był Dawid Dominiczak z Racotu. Na początku każdy uczestnik otrzymał plecaczki ufundowane przez firmę COCCODRILLO i identyfikatory z telefonami do wychowawców.

Pierwszego dnia, kościańska grupa pojechała na wycieczkę do Leszna by skorzystać z atrakcji  Parku Trampolin. Następnie dotarli do Widziszewa. Podczas jazdy w autokarze omawiano zagadnienia, którymi zajmuje się obrona cywilna (zagadnienia alarmowania i ostrzegania oraz rodzaje alarmów. W świetlicy wiejskiej „Dom Ogrodnika” uczestniczyli w spotkaniu z przedstawicielami Komendy Powiatowej Policji w Kościanie i Zastępcą Wójta Gminy Kościan – Mirosławem Dudą. Asp. Izabella Czerwińska z kościańskiej policji przedstawiła grupie zagadnienia dotyczące bezpieczeństwa nad wodą i w ruchu drogowym. Goście wręczyli uczestnikom spotkania kamizelki ostrzegawcze, które ufundowane zostały ze środków Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, a Sołtys Widziszewa i Radna Gminy Kościan – Justyna Mocek przekazała każdemu dziecku piłki do zabawy oraz przygotowała wraz mieszkańcami wsi pyszny poczęstunek dla dzieci. Także tego dnia trwała rywalizacja na widziszewskiej strzelnicy o wyróżnienia szefa obrony cywilnej gminy. Najlepsze „oko” strzeleckie mieli: Szymanowski Kacper, Bryszak Julia, Wertz Szymon, Reich Marta, Zawarta Nikola. Również rozgrywki w rugby na widziszewskim „orliku” dostarczyły wiele emocji. Rywalizację wygrała drużyna Mikołaja Grębowskiego.

            Kolejny dzień wakacyjny młodzież spędziła w Cichowie. Przejażdżki kolejką, zwiedzenie Soplicowa, pobyt w Chacie Wodnika, kąpiel w jeziorze, gry i zabawy sportowe wypełniły pobyt.

          Wycieczka do Poznania była dla grupy nie lada niespodzianką. W autokarze wysłuchali zagadnień z obrony cywilnej (m.in. o ewakuacji i ich rodzajach, indywidualnych środkach ochrony skóry, formacjach obrony cywilnej). Pobyt w kinie na filmie „Młody geniusz i jego kłopotliwe wynalazki” wniósł wiele ciekawości do naszej codzienności. Ponadto zwiedzili Stary Rynek i obejrzeli symbol miasta – poznańskie koziołki.

Wycieczka do Śmigla to kolejny wyjazd wakacyjny, podczas którego odbyła się rywalizacja gry w kręgle (bouling). Wyróżnienia otrzymali: Mądry Tomasz, Woźna Paulina, Skrzypczak Mateusz, Teichert Kinga, Tomaszewski Mikołaj, Skórzewski Marcel. Pobyt na śmigielskim placu zabaw w Centrum Kultury i Sportu wymagał aktywnego zaangażowania. W drodze powrotnej koloniści dojechali do Ośrodka Wypoczynkowego w Nowym Dębcu, by zażyć kąpieli nad jeziorem.

Ostatni akcent półkolonii to wyjazd do Ośrodka Edukacji Przyrodniczej w Chalinie oraz pobyt w Sierakowie. Rozpoczął się konkursem wiedzy o obronie cywilnej. Następnie 3-osobowe drużyny wykonywały ćwiczenia na torze sprawnościowym z elementami zadań z obrony cywilnej (ubieranie odzieży ochronnej, wykonywanie siodełka ratowniczego, unieruchomienie kończyny dolnej, zakładanie masek przeciw gazowych, skoki na skakance) o nagrody Przewodniczącego Rady Gminy Kościan. Zdecydowane zwycięstwo przypadło drużynie w składzie: Paulina i Zuzanna Woźna Wiktoria Kasperek. Drugi czas osiągnęła drużyna: Kacper Szymanowski, Dawid Dzida, Makary Konieczny. Trzecie miejsce przypadło drużynie: Mikołaj Tomaszewski, Stanisław Grześkowiak, Mateusz Teichert. Zwiedzenie zbiorów muzealnych w Chalinie i trasa z przewodnikiem wśród parku była bardzo ciekawa. Późnym popołudniem dojechaliśmy nad wodę do Sierakowa. Młodzież zażywała tam kąpieli pod okiem wychowawców i ratowników.

Podsumowując, cel szkoleniowy i rekreacyjny półkolonii został osiągnięty. Podziękowania przesyłamy wszystkim, którzy wspierali organizacyjnie, finansowo i wychowawczo wakacje  na sportowo z obrona cywilną.

Źródło: Gmina Kościan

Najnowsze artykuły