Racot. Tygiel Kultur

Zakończone przed stu laty powstanie wielkopolskie, przyniosło pozostającemu od 1798 roku w posiadaniu holenderskim i niemieckim Racotowi, powrót do odrodzonej Rzeczpospolitej. Wówczas to kończyła się z jednej strony epoka naznaczona obecnością na ziemi kościańskiej holenderskiej rodziny królewskiej i wielkoksiążęcego domu saksońsko-weimarskiego, z drugiej natomiast rozpoczynał się czas Racotu prezydenckiego.

Świadkiem tamtych wydarzeń był nie tylko zespół pałacowy, wyjątkowe dzieło sztuki po dzień dzisiejszy budzący zachwyt, ale również, a może przede wszystkim, dawna kaplica pałacowa powstała z fundacji książąt Jabłonowskich. Ona to właśnie przez stulecia służyła Polakom, Holendrom i Niemcom, a także katolikom i protestantom. Dla nich wszystkich była ważnym elementem manifestacji swojej obecności. To zaś nierzadko wywoływało konflikty i wrzenie, niczym w tyglu. Jednak sąsiedztwo polsko-holendersko-niemieckie trwało.

Dla pokazania tej różnorodności, przypomnienia, że Polska nigdy nie była jednokulturowa, jednonarodowa ani jednoreligijna, dla przywołania momentów trudnych, ale i wskazania uniwersalnej drogi porozumienia, dr Emilian Prałat zaproponował proboszczowi parafii w Racocie – ks. Stanisławowi Tokarskiemu – umieszczenie na kościele pamiątkowej, trójjęzycznej tablicy, która przypominałaby o czasach minionych i niosła przesłane dla kolejnych pokoleń. Tablica o wymiarach 130 x 70 x 3 z białego marmuru Carrara, z godłami Polski, niderlandzkiej rodziny królewskiej i wielkich książąt saksońsko-weimarskich wykonana zostanie przez pracownię kamieniarską Państwa Gościniaków – SALAR. Wspólnie z Parafią św. Stanisława Kostki w Racocie, Stadniną Koni Racot Sp. z o.o., Gminą Kościan i Powiatem Kościańskim, zapraszamy na wyjątkowe spotkanie, podczas którego historia nabierze nowego wymiaru! Swoją obecność na uroczystościach potwierdzili książę Michał-Benedykt von Sachsen-Weimar-Eisenach oraz Towarzystwo Historyczne Oranje-Nassau Holandia. Skoro z tak daleka przybędą liczni, to i Państwa nie może zabraknąć.

PROGRAM (wstęp wolny):

Data: sobota, 16 czerwca 2019r.

15:00 | kościół pw. św. Stanisława Kostki w Racocie | odsłonięcie pamiątkowej tablicy upamiętniającej przynależność świątyni do trzech narodów i dwóch wyznań

15:20 | nabożeństwo ekumeniczne w intencji jedności chrześcijan, pojednania między narodami i pokoju

16:15 | dziedziniec przed pałacem | krótka prelekcja i wystąpienia gości

17:00 | rekonstrukcja z czasów powstania wielkopolskiego a następnie degustacja trzech potraw z kuchni polskiej, holenderskiej i niemieckiej (park) – (symboliczna opłata 20 złotych w formie bonu za trzy elementy menu degustacyjnego i napój na rzecz współorganizatora Pałac Racot)

19:00 | koncert Capelli Zamku Rydzyńskiego

W międzyczasie zwiedzanie pałacu, powozowni, stadniny.

Dodatkowe informacje: http://epralat.edu.pl/racot-tygiel-kultur/

W założeniu inicjatywa “Racot. Tygiel kultury” ma mieć charakter dwuletni. Podczas edycji w 2021 roku jej kanwą będzie utworzenie w Racocie siedziby prezydenckiej.

ORGANIZATORZY:
Emilian Prałat – Społeczny Opiekun Zabytków 
Fundacja Bonum Adipisci
Gmina Kościan
Stadnina Koni Racot
Parafia pw. św. Stanisława Kostki w Racocie
Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa

Źródło: Gmina Kościan

Najnowsze artykuły