Podsumowanie działań NURD

W poniedziałek (15.04.) policjanci ruchu drogowego na terenie całego kraju prowadzili działania NURD mające na celu zwiększenie bezpieczeństwa na drogach, zwłaszcza wśród niechronionych uczestników ruchu drogowego. Ogólnopolskie media co jakiś czas obiega materiał filmowy, gdzie uwieczniono zdarzenie w którym ucierpieli piesi. Bądźmy ostrożni.

Dłuższy dzień i słoneczna pogoda zachęca niektórych kierowców do mocniejszego naciśnięcia gazu. Piesi i rowerzyści również w wielu przypadkach z dużym dystansem podchodzą do przestrzegania przepisów ruchu drogowego. Ładna pogoda sprawia, że czujność uczestników ruchu maleje i dochodzi do większej ilości zdarzeń.

Podczas wczorajszych działań na terenie powiatu kościańskiego policjanci ujawnili 21 wykroczeń, które popełnili kierujący pojazdami wobec niechronionych uczestników ruchu drogowego. Większość wykroczeń dotyczyła parkowania pojazdu w obrębie przejścia dla pieszych. Takie zachowanie bardzo utrudnia bezpieczne korzystanie z przejścia, ponieważ pieszy wchodzący na przejście nie widzi dobrze nadjeżdżającego pojazdu. Również kierowca zbliżający się do przejścia nie widzi pieszego, który zamierza przejść przez jezdnię.

Ponadto policjanci drogówki ujawnili 13 przypadków, w których piesi popełnili wykroczenia. Głównym przewinieniem pieszych było przechodzenie przez jednię w miejscach niedozwolonych.

Często można zaobserwować, zwłaszcza rano przy szkołach i przedszkolach rodziców przebiegających ze swoimi pociechami przez jezdnię „na skróty”, gdyż przejście przez “zebrę” oznaczałoby nadłożenie kilku lub kilkunastu kroków. Jak nauczymy Jasia przemierzać nasze drogi, tak będzie poruszał się Jan. Pamiętajmy że życie i zdrowie mamy tylko jedno.

Źródło: KPP Kościan

Najnowsze artykuły