Wielkanoc już blisko – zachowaj ostrożność

Rozpoczyna się okres przedświątecznej gorączki zakupów w galeriach handlowych, sklepach i na targowiskach. Zaaferowani przygotowaniami często zapominamy o bezpieczeństwie. Coraz częściej decydujemy się też na świąteczne wyjazdy i odpoczynek daleko od miejsca zamieszkania. Wiąże się to z pokonaniem wielu kilometrów za kierownicą swojego pojazdu. Nad bezpieczeństwem czuwać będzie więcej funkcjonariuszy ruchu drogowego i prewencji.

Funkcjonariusze radzą, aby wszędzie tam, gdzie są duże skupiska ludzi, czyli w centrach handlowych, sklepach, na bazarach i w środkach komunikacji publicznej zachować szczególną ostrożność. W takich miejscach zdarza się najwięcej kradzieży. Kieszonkowcy najczęściej wykorzystują tłok i nasze rozkojarzenie.

Kieszonkowcy nie mają świąt!

W miejscach takich jak dworce, przystanki, sklepy, targi jesteśmy narażeni na kradzież w momencie płacenia w kasie lub wchodzenia do autobusu, dlatego trzymajmy swoją torebkę lub plecak z przodu, zamknięciem do siebie.

Jeśli mamy przy sobie większą kwotę pieniędzy, nie trzymajmy jej w jednym miejscu. Rozdzielając ją i umieszczając w różnych miejscach zmniejszymy ryzyko ewentualnej utraty całej posiadanej gotówki. Płacąc za poczynione zakupy nie pokazujmy całej zawartości portfela, najbezpieczniej mieć wcześniej odliczoną kwotę pieniędzy.

Nie zapisujmy numeru PIN na karcie płatniczej, nie eksponujmy go również w widocznym miejscu.

Nie pozwólmy się okraść!

Robiąc zakupy pamiętajmy, aby nie przechowywać również dokumentów, pieniędzy czy telefonów komórkowych w koszykach sklepowych, tylnych kieszeniach spodni, w zewnętrznych kieszeniach płaszcza, czy kurtki.

Zwracajmy uwagę także na torebki, plecaki oraz podręczne torby z zakupami, nie pozostawiając ich bez opieki i nadzoru. Panie powinny trzymać torebki z dokumentami pod pachą, co uniemożliwi ich wyrwanie lub odcięcie paska.

Przed wyjazdem:

Sprawdź stan techniczny swojego samochodu: sprawdź stan opon łącznie z ciśnieniem w kołach, skontroluj oświetlenie, poziom oleju, płynu chłodniczego i płynu do spryskiwaczy.. Właściwie zabezpiecz przewożony bagaż przed przemieszczeniem; nie pozostawiaj nieprzymocowanych przedmiotów w przedziale pasażerskim, gdyż mogą one być śmiertelnie niebezpieczne podczas gwałtownego hamowania. Wypocznij przed dłuższą podróżą.

Podczas podróży:

Pamiętaj, żeby każda osoba w samochodzie siedziała na swoim miejscu i miała zapięte pasy bezpieczeństwa. Dzieci, których wzrost i waga tego wymaga powinny siedzieć w fotelikach ochronnych lub na siedziskach.  Zapięcie pasów to tylko kilka sekund Twojego życia, ale jak ważnych.

Gdy podróż trwa kilka godzin, zatrzymaj się i odpocznij. Twoi pasażerowi również chcą się przewietrzyć, zwłaszcza dzieciom przyda się kilka minut postoju.

Przewiduj zachowania na drodze, sygnalizuj właściwie zamiar zmiany kierunku jazdy, wtedy innym też będzie łatwiej na drodze.

Przygotuj się na zmienne warunki pogodowe. Zabierz ze sobą koc, którym w razie potrzeby dłuższego postoju przykryjesz zmarzniętych pasażerów.

Piesi:

Jeśli wybierasz się na spacer, zadbaj o swoje bezpieczeństwo. Pamiętaj, że poruszać się po chodniku, a tam gdzie go nie ma to idź lewym poboczem, tak żeby widzieć samochody nadjeżdżające z przeciwka.

Na wieczorny spacer oprócz rodziny zabierz również elementy odblaskowe, bez względu na to, czy mieszkasz w mieście czy poza terenem zabudowanym. Lepiej być widocznym i bezpiecznie wrócić do domu.

 KGP/RN

Źródło: KPP Kościan

Najnowsze artykuły