„Wiosna – bądź bezpieczny”

Policjanci i strażacy zapraszają dzieci, dorosłych i krwiodawców

Za oknami wiosna, nie tylko kalendarzowa ale i ta pogodowa. Jesienne szarugi i długie zimowe wieczory możemy na jakiś czas odłożyć  na bok. Przed nami cieplejsze dni i… również wiosenne rozkojarzenie. Mając to uwadze strażacy i policjanci zapraszają na spotkanie do kościańskiej strażnicy, by porozmawiać o bezpieczeństwie .

 W niedzielę 14 kwietnia w godz. od. 10.00 do 14.00 w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Kościanie, przy ul. Bączkowskiego 5a odbędzie się impreza pod nazwą „Wiosna – bądź bezpieczny”. Statystyki od dawna wskazują, że zmiana aury  z zimowej na wiosenną charakteryzuje się między innymi zwiększoną ilością wypadków drogowych. Na drogach pojawia więcej pojazdów a kierujący nimi niekoniecznie zauważają, że jest większy ruch, że po drogach „śmigają” jednoślady a piesi wiosennie rozmarzeni, chodzą z głową „w chmurach” i też nie zawsze zachowują się odpowiedzialnie. Wiosna powoduje również i to, że strażacy mają więcej pracy. Na przykład  przy dłuższych okresach bez opadów rośnie zagrożenia pożarowe w lasach a poza tym dla niektórych wiosenne porządki wciąż powinny kończyć się wypalaniem traw oraz innych „pozimowych” pozostałości. Na te  i wiele innych zagrożeniach chcą wskazać mundurowi właśnie podczas imprezy.

W ramach kampanii „Szkoda Ciebie na takie patoklimaty” Policjanci przekażą szereg rad jak ustrzec się narkotyków i dopalaczy. Z kolei w ramach kampanii  „Na drodze – patrz i słuchaj”  oraz  „Jednośladem bezpiecznie do celu” będą doradzać jak się zachowywać aby nasza podróż mogła zakończyć się szczęśliwie . Będą także namawiać aby „Zostać jednym z nas” czyli wstąpić w szeregi Policji.

Dla tych co zechcą skorzystać z naszego wspólnego zaproszenia  Strażacy przygotowali następujące stanowiska tematyczne:

  • Nie wypalaj traw,
  • Czad może zabić ale… „Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa”
  • Co strażak zabiera ze sobą do akcji?,
  • Znam numery alarmowe i wiem jak z nich korzystać,
  • Kwalifikowana pierwsza pomocy – to nic trudnego,
  • Domek – mobilny symulator zagrożeń,
  • Stanowisko gaśnicze dla najmłodszych,
  • Wieża –  miasto z góry.

Wśród osób, które prawidłowe wypełnią konkursowe ankiety rozlosowane zostaną czujki  tlenku węgla ufundowane przez kościańskie Starostwo Powiatowe.

(szczegółowy harmonogram prezentacji przygotowanych przez Strażaków zamieszczono poniżej; realizacja niektórych punktów niedzielnego spotkania uzależniona będzie  od pogody)

W godz. od 9.00 do 14.00 Ci wszyscy , którzy zechcą podzielić się swoją krwią będą mogli to zrobić w krwiobusie Poznańskiego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, który stanie na parkingu przed strażnicą.

Wierzymy, że w tę przedświąteczną niedzielę dopisze wiosenna pogada i zechcecie Państwo kilka chwil spędzić ze strażakami i policjantami.

„Wiosna – bądź bezpieczny” – organizatorami akcji są:

Starostwo Powiatowe w Kościanie,

Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Kościanie,

Komenda Powiatowa Policji w Kościanie,

Ochotnicza Straż Pożarna w Kościanie,

Fundacja „Votum”.

Opracowanie: st. bryg. Andrzej Ziegler – KP PSP w Kościanie/ I.Cz.

Źródło: KPP Kościan

Najnowsze artykuły