Uważaj oszuści!!!

W minionym tygodniu do KPP w Kościanie zgłosiły się osoby, które otrzymały prośby za pośrednictwem portalu społecznościowego o pożyczenie pieniędzy. Znajomy w potrzebie prosił o wygenerowanie kodu BLIK i przesłanie go w celu szybkiej pożyczki. Uważaj na takie prośby. Tak działają przestępcy.

Wielokrotnie słyszeliśmy o oszustach działających metodą na wnuczka, na inkasenta czy policjanta. Czasy się zmieniają. Oszuści dostosowują swoje sposoby działania do zmieniającej się rzeczywistości. Z pewnością każdy z nas loguje się na stronę banku, portalu społecznościowego czy sklepu internetowego. Każde logowanie wymaga podania hasła. W ogromie różnych haseł często idziemy „na skróty” i mamy jedno wspólne do wielu kont. Nasze przyzwyczajenie skutecznie zniechęca nas do częstej zmiany haseł, bo kto był się połapał w tym gąszczu haseł i kodów PIN.

Nasze przyzwyczajenia często wykorzystują przestępcy. Włamując się np. na naszą pocztę, przestępca może skutecznie zalogować się (przywrócić) na inne konta, które są podpięte pod nasz adres mailowy. Podobnie było w przypadku przestępstw zgłoszonych w naszej jednostce. Nieznany sprawca przejął konto na portalu społecznościowym. Za pomocą przejętego konta kierował prośby do znajomych z tego konta o pożyczenie pieniędzy. Pożyczka miała nastąpić poprzez wygenerowanie kodu BLIK i przesłanie znajomemu, który znalazł się w pilnej potrzebie finansowej.

W przypadku takiej prośby zachęcamy do bezpośredniej rozmowy z naszym znajomym, który jest w potrzebie. Wystarczy do niego zadzwonić i już będziemy mieć jasność czy faktycznie znalazł się w potrzebie, czy ktoś próbuje nas okraść przy naszej osobistej pomocy.

Źródło: KPP Kościan

Najnowsze artykuły