Otwórzmy Serca dla Basi i Marka!

Akcję pod hasłem „Otwórzmy Serca” organizuje Stowarzyszenie Dać Pomoc wspierane przez Pospolite Ruszenie Serc, czyli kilkudziesięciu mieszkańców Kościana przygotowujących poszczególne atrakcje weekendu cudów. Partnerem dobroczynnej akcji jest Kościański Ośrodek Kultury i Centrum Wolontariatu. Organizatorzy mogą także liczyć na przychylność burmistrza Kościana i podległych mu służb.Podczas akcji, która odbędzie się w dniach 22, 23 i 24 marca br., zbierane będą pieniądze na leczenie i rehabilitację: Basi Górskiej, zmagającej się od siedmiu lat z nowotworem, i Marka Waltera, którego zespół móżdżkowy uczynił niezdolnym do samodzielnej egzystencji. Będzie też trzeci, zbiorowy, beneficjent: podopieczni Stowarzyszenia Dać Pomoc.
W ubiegłym roku kwestowano na leczenie zmagających się nowotworami: Macieja Zielonki i Michaliny Zarzyckiej. Podczas marcowej imprezy okrzykniętej później „weekendem cudów” zebrano zawrotną kwotę 97.931 złotych. Z organizowanych po weekendzie imprez wpłynęły dodatkowo blisko 25 tysięcy złotych. Łącznie w ramach akcji „Otwórzmy Serca dla Macieja i Michasi” zebrano 122.642 zł!

Kwota zaskoczyła wszystkich i pokazała moc oddolnie organizowanych akcji – mówi Adam Piątek, prezes Stowarzyszenia Dać Pomoc. – Mam nadzieję, że i w tym roku zjednoczymy się wokół potrzebujących. Nie celujemy w żaden wynik i nie zamierzamy bić rekordów. Będziemy zadowoleni z każdej pozyskanej złotówki.

– Dzięki akcji „Otwórzmy serca” otrzymaliśmy wraz z Michasią nie tylko pieniądze niezbędne na leczenie, ale i potężną dawkę pozytywnej energii, dzięki której łatwiej podąża się ku zdrowiu – mówi Maciej Zielonka, beneficjent ubiegłorocznej zbiórki. – Dlatego na miarę naszych możliwości włączamy się w organizację kolejnej edycji akcji. Z tego co już wiadomo, będzie się działo równie wiele co w ubiegłym roku.

– Stanowczo więcej – zdradza Paweł Sałacki, członek sztabu organizacyjnego odpowiedzialny za promocję przedsięwzięcia. – Ramy akcji są takie same, ale pojawią się nowości. Największą z nich będzie rodzinny rajd samochodowy. W kolejnych dniach będziemy publikować szczegółowe informacje o planowanych atrakcjach.

Akcja, tak jak w ubiegłym roku, rozpocznie się w piątek na miejskim stadionie od startu niezwykłej, 24-godzinnej sztafety. Dziesięć pań z Kościan Team zamierza przebiec przez dobę 250 kilometrów.

Będzie można wesprzeć dziewczyny i wraz z nimi chwilę pobiec lub pomaszerować – mówi Sławomir Kaczmarek z Kościan Team. – Będzie można wrzucić pieniądze do puszki, odwiedzić  kawiarenkę na stadionie, posiedzieć przy ognisku. Wielki finał zaplanowaliśmy na godzinę 10.30 w sobotę.

Tego samego dnia, po południu, w Kościańskim Ośrodku Kultury odbędzie się pierwszy koncert, podczas którego prezentować się będą młodzi artyści.
– Impreza rozpocznie się o godzinie piętnastej i potrwa do dziewiętnastej – mówi odpowiedzialna za sobotni koncert Izabela Woźniak. – Przygotowaliśmy jedenaście prezentacji przeplatanych licytacją podarowanych przez mieszkańców przedmiotów i usług.

Na scenie KOK zaprezentują się: zespół TWOJA BYŁA z „Kolberga”, zespoły  BOYS i TREL  z „trójki”, dzieci z przedszkola nr 2, uczniowie z „jedynki”, „dwójki” i „czwórki”, grupa MODERN OBRZANIE, nauczycielki z „Konopnickiej”, Zespoły Taneczne PRYZMAT,  VOICE STUDIO KOK i Szkoła Tańca POEZJA.

W niedzielę Kościański Ośrodek Kultury opanują zespoły muzyczne.
– Fusion, jazz, flamenco, rock&blues i reggae, to wszystko jednego dnia, na jednej scenie – mówi Marek Smelkowski, organizator niedzielnego koncertu.

Podczas przeplatanego licytacjami koncertu wystąpią: Tam jest wyjście, Yellow Snow, 3. Michał Dolata & Marcin Ruszkiewicz Flamenco, Grandpas, Long Street, Jaromi zez Ekom, Sunday Morning, I-Rey, Maciej Zielonka i Przyjaciele.

Wydarzeniom w KOK towarzyszyć będą warsztaty plastyczne dla dzieci i kiermasz świąteczny. Działać będzie kawiarenka z domowymi wypiekami.

Na niedzielę zaplanowano pierwszy Rodzinny Rajd Samochodowy „Otwórzmy Serca”.

To miejski rajd dla wszystkich. Zapraszamy całe rodziny. Gwarantujemy dobrą zabawę – mówi organizator rajdu Tomasz Wojciechowski. – Szczegóły imprezy i informacje o zapisach podamy w najbliższych dniach.

Miłośnicy motoryzacji będą mieli także okazję posłuchać pracy silnika i wsiąść do rajdowego subaru Andrzeja Nowackiego. Wkrótce sztab Pospolitego Ruszenia Serc opublikuje szczegółowy program imprezy, która odbędzie w przedostatni weekend marca. Zarezerwujcie sobie czas na 22, 23 i 24 marca. (s)

Basia Górska

Z niebywałą siłą od siedmiu lat toczy zacięty bój z rakiem jajnika. Mimo że jest ciężko i brakuje sił, nie może się poddać! Ma dla kogo żyć…

            Gdy zachorowałam, moja córeczka miała dwa latka. Już prawie nie pamięta jak to jest mieć zdrową mamę… Diagnoza spadła na mnie jak grom z jasnego nieba w 2012 roku, w najmniej oczekiwanym momencie. Dopiero założyłam rodzinę, urodziłam upragnione dziecko… W ciągu ostatnich sześciu lat przeszłam cztery bardzo ciężkie operacje i kilka cykli chemioterapii. Byłam na skraju, już czułam oddech śmierci, by wymknąć się jej w ostatniej chwili! Jestem wdzięczna, że zdążyłam urodzić Jagódkę – to właśnie ona daje mi największą siłę. Chcę być przy niej, gdy będzie dorastać, być dla niej wsparciem, po prostu mamą…

            Niestety miesięczna terapia to koszt ponad 4 tysięcy złotych. Ogromny, przekraczający możliwości finansowe naszej rodziny… Tylko dzięki pomocy innych udało mi się rozpocząć terapię, teraz jednak brakuje już środków. Bardzo proszę o pomoc, bo to moja jedyna nadzieja…

Mam mnóstwo planów na życie, ale przede wszystkim chciałabym mieć możliwość wychowania ukochanej córki. Ona bardzo mnie potrzebuje… Niedawno Jagódka zapytała: “Mamusiu, czy ty umrzesz? Przecież mamy nie zostawiają swoich dzieci…”. Proszę, pomóżcie mi żyć i nadal być mamą…

Basia

Marek Walter

Marek z powodu zbyt późnego rozpoznania choroby (zespół móżdżkowy), z osoby aktywnej fizycznie i zawodowo stał się człowiekiem niepełnosprawnym, niezdolnym do samodzielnej egzystencji. Walka o jego zdrowie trwa już ponad cztery lata. Konieczna jest regularna rehabilitacja, której nie zapewnia publiczny system opieki zdrowotnej. Bez niej osiągnięty stan sprawności szybko zacznie się cofać. Niestety, rodzinie brakuje pieniędzy na leczenie. Polski system emerytalno-rentowy, pomimo opłacania przez 25 lat składek ZUS, pozbawił Marka renty dając mu jedynie 184 zł zasiłku pielęgnacyjnego…

Najnowsze artykuły