Podsumowanie 2018r na drogach powiatu kościańskiego

Zapewnienie bezpieczeństwa na drogach to bardzo ważny aspekt funkcjonowania każdej jednostki Policji. W komendach miejskich i powiatowych na terenie kraju funkcjonują Wydziały Ruchu Drogowego. W kościańskiej drogówce służbę pełni 15 mundurowych z którymi kierowcy mogą się spotkać na drogach przebiegających przez nasz powiat. Czas podsumować miniony rok pod względem bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Na drogach powiatu kościańskiego w minionym roku doszło do 100 wypadków drogowych. Przypominamy, że wypadek to zdarzenie w którym uczestnik odniósł obrażenia lub poniósł śmierć. Rok wcześniej zdarzeń tego typu było 105. W wypadkach zginęło 9 osób, natomiast obrażenia odniosły 132 osoby.

Znaczny ruch na drogach przyczynił się również do zdarzeń, w których powstały jedynie straty materialne, ale co najważniejsze, nikt nie odniósł obrażeń. W 2018r. doszło do 729 kolizji drogowych. Pamiętajmy, że każde zdarzenie drogowe, nawet to najdrobniejsze, w którym nikt fizycznie nie ucierpiał, to nerwy, spóźnienie do pracy, czy utrudnienia w ruchu. Oprócz tego właściciel pojazdu, który brał udział w kolizji musi często tygodniami czekać na naprawę pojazdu. Dlatego  apelujemy o ostrożną jazdę. Warto uważać na drodze, unikać ryzykownych manewrów. Pamiętajmy , że nie każdy jest mistrzem kierownicy i nie potrafi szybko zareagować na nagłe zagrożenie na drodze.

Najwięcej zdarzeń drogowych w 2018 r. odnotowaliśmy na obszarze Miasta i Gminy Kościan – 429, z tego 28 wypadków i 312 kolizji. Kolejnym najbardziej zagrożonym zdarzeniami drogowymi obszarem jest teren Miasta i Gminy Śmigiel. Od lat do największej ilości zdarzeń drogowych dochodzi na drodze krajowej nr 5.

Policjanci ruchu drogowego w 2018r. wyeliminowali z ruchu 172 kierujących, którzy zdecydowali się prowadzić pojazd pod wpływem alkoholu. Można dodać, że w 2017r. policjanci drogówki zatrzymali 165 kierujących na tzw. „podwójnym gazie”.

Wydział Ruchu Drogowego liczy 15 mundurowych, których można spotkać na wszystkich kategoriach dróg całego powiatu. W obsłudze zdarzeń drogówkę wspierają również policjanci prewencji, co przyczynia się do krótszego czasu oczekiwania osób uczestniczących w kolizji drogowej.

Należy pamiętać, że policjanci ruchu drogowego, oprócz pilnowania porządku na drogach, mają również szereg innych zadań, często niewidocznych dla obywatela. Jednym z zadań jest opiniowanie projektów zmian organizacji ruchu, oznakowania np. podczas planowanych remontów dróg, bądź budowanych odcinków nowych dróg. W 2018r. policjanci ruchu drogowego zaopiniowali 293 projekty. Rok wcześniej drogówka zaopiniowała 226 projektów.

Ponadto policjanci WRD biorą udział w zabezpieczeniu licznych imprez, uroczystości. W 2018r. policjanci tego pionu zabezpieczyli 59 różnego rodzaju uroczystości i imprez. Największe nasilenie zabezpieczeń uroczystości i imprez sportowych przypada na okres od kwietnia do listopada. Rok wcześniej zabezpieczono 63 imprezy. Każdego roku w trakcie zabezpieczenia Bożego Ciała, Wszystkich Świętych do służby jest kierowany cały stan wydziału.

Oprócz pracy na rzecz swojej jednostki, policjanci ruchu drogowego kierowani są do służby na terenie ościennych powiatów do większych działań na rzecz bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Zabezpieczają również wizyty głów państw odbywające się np. w stolicy Wielkopolski. W grudniu 2018r. 4 policjantów ruchu drogowego brało udział w zabezpieczeniu Szczytu Klimatycznego w Katowicach. Policjanci byli tam skoszarowani i pracowali na rzecz zabezpieczenia odbywającej się tam imprezy.

Apelujemy o wzajemny szacunek i zrozumienie podczas przemierzenia dróg. Jako kierowcy, wszyscy czekamy na dokończenie inwestycji drogowych na terenie powiatu kościańskiego, które znacznie poprawią komfort podróżowania. Zanim to nastąpi, czeka nas jeszcze kilka miesięcy utrudnień czy różnego rodzaju ograniczeń. Wszystkim życzymy szczęśliwego dotarcia do celu podróży.

 

Źródło: KPP Kościan

Najnowsze artykuły