Haumea – planeta karłowata z pierścieniem

Zapraszamy na kolejny wykład popularnonaukowy pt. „Haumea – planeta karłowata z pierścieniem”, który odbędzie się 16 lutego o godzinie 17:00. Wykład poprowadzi dr Anna Marciniak z UAM w Poznaniu.

Spośród czterech znanych planet karłowatych Układu Słonecznego okrążających Słońce w odległości większej niż Neptun, Haumea wyróżnia się nietypowym, bardzo wydłużonym kształtem i szybką rotacją. Dzięki obserwacjom zakrycia gwiazdy przez to ciało udało się odkryć, że jest ono otoczone pierścieniem, podobnie jak np. Saturn. Haumea jest pierwszym obiektem z pierścieniem z grupy obiektów transneptunowych.

Ponadto astronomowie stwierdzili, że odkryty pierścień leży w płaszczyźnie równika Haumei oraz w płaszczyźnie orbity dalszego z jej satelitów zwanego Hi’iaka, a jego okres orbitalny jest trzy razy dłuższy niż okres obrotu Haumei oraz ma promień około 2 287 kilometrów i stosunkowo niedużą szerokość: 70 kilometrów. Odkrycie pierścienia wokół małego ciała z tak odległych rejonów Układu Słonecznego otwiera zupełnie nowe ścieżki badań powstawania i dynamiki tych obiektów. Udział w tym odkryciu mieli badacze z poznańskiego Instytutu Obserwatorium Astronomiczne UAM.

Wykład jest nieodpłatny. Zapisywać można się na stronie wydarzenia na facebooku oraz dzwoniąc lub wysyłając SMS pod numer 500 014 582.

Źródło: koscian.pl

Najnowsze artykuły