Racocianie na Nocy Biologów

W styczniu instytucje biologiczne w całym kraju otwierają swe podwoje popularyzując naukę pod hasłem Noc Biologów. W tym roku fascynujący świat biologii można było zgłębiać 11 stycznia. Grupa uczniów ze Szkoły Podstawowej im. T. Kościuszki w Racocie wraz z panią A. Stefaniak wybrała się w ten szczególny dzień na Wydział Biologii UAM w Poznaniu.

Na Wydziale Biologii przywitali nas pracownicy wydziału zapraszając do wzięcia udziału w ciekawych zajęciach. Wzięliśmy udział w fascynującym wykładzie pt. „Czy chimery istnieją naprawdę?”, na którym m. in. poznaliśmy niesamowite historie na temat ludzi, którzy przypadkowo dowiedzieli się, że są chimerami. Mieliśmy też okazję zwiedzić Wydział Biologii, na którym studenci zaznajomili nas z nowinkami z dziedziny biologii. Na warsztatach o pajęczakach opowiedziano nam o zastosowaniu nici pająków. Pod mikroskopem oglądaliśmy zarówno żywe, jak i martwe roztocza. Dziewczyny na warsztatach „Lustereczko powiedz przecie, kto jest najpiękniejszy na świecie” miały okazję własnoręcznie przygotować kosmetyki i zabrać je do domu. Miłośnicy kryminalistyki na zajęciach laboratoryjnych pt. „CSI – kryminalne zagadki Wydziału Biologii” dowiedzieli się o  różnych technikach zbierania śladów biologicznych.

Pracownicy poznańskiego zoo oraz studenci Wydziału Biologii zapoznali nas ze swoimi pupilkami – wężem zbożowym, jadowitymi pająkami, np. ptasznikami, olbrzymimi ślimakami oraz z różnymi gatunkami gekonów.  Mieliśmy też okazję zobaczyć skorupy oraz jaja żółwi. Mogliśmy też wziąć udział w doświadczeniach, w których główną rolę odgrywał suchy lód. Na wystawie mogliśmy na własne oczy zobaczyć, jak wyglądają rośliny tropikalne. Nasze zainteresowanie wzbudziła hodowla małży. Mogliśmy zaobserwować, w jaki sposób reagują one na zanieczyszczenia wód. Podziwialiśmy elektroniczny kaktus, który podświetlony wydawał różne dźwięki. Samodzielnie można było wykonać przypinkę promującą Noc Biologów lub z plastiku dowolne zwierzątko.

Pracownicy Wydziału Biologii przygotowali tyle zajęć, że niemożliwością było uczestniczyć we wszystkich. Czas spędzony na wydziale minął bardzo szybko. Nawet się nie obejrzeliśmy, a już musieliśmy wracać do domu. To była fascynująca przygoda ze światem biologii.

Źródło: gminakoscian.pl

Najnowsze artykuły