Gminne podsumowanie roku w Racocie

W dniu 4 stycznia po raz dwudziesty pierwszy na zaproszenie Wójta Gminy Kościan i Przewodniczącego Rady Gminy do Hali Sportowej w Racocie przybyło ponad 300 osób na coroczne Spotkanie Noworoczne. Wśród gości byli między innymi: Marian Poślednik – senator RP, Wojciech Ziemniak i Adam Szłapka – Posłowie RP, Wiesław Szczepański – Przewodniczący Sejmiku Województwa Wielkopolskiego wraz z radnym Markiem Sową, Starosta, Burmistrzowie i Przewodniczący Rad sąsiednich gmin, radni gminni i powiatowi, laureaci tytułu „Zasłużony dla Gminy Kościan”, przedstawiciele lokalnych instytucji, dyrektorzy i kierownicy jednostek, przedsiębiorcy i prezesi firm współpracujących z Gminą Kościan, przedstawiciele ochotniczych straży pożarnych, klubów sportowych i klubów seniora, sołtysi, rolnicy oraz przyjaciele Gminy. Szczególnym gościem był Bernard Grucza – Wójt Gminy Sulęczyno na Kaszubach, której Gmina Kościan udzieliła pomocy po kataklizmie w roku 2017.

Po oficjalnym powitaniu gości przez Jana Szczepaniaka – Przewodniczącego Rady Gminy, zebrani mieli okazję zapoznać się z kilkunastominutowym filmem prezentującym miniony rok pod względem inwestycji i wydarzeń w Gminie Kościan. Osiągnięcia Gminy oraz ambitne plany na rok 2019 omówił w swoim wystąpieniu współgospodarz spotkania – Wójt Andrzej Przybyła, podkreślając dynamiczny rozwój gminy w myśl hasła „Tu warto mieszkać, pracować i działać”.

Podczas spotkania wręczono wyróżnienia i podziękowania. Wśród wyróżnionych znaleźli się Marek Dworczak i Tomasz Przybyła – właściciele spółki CDRL w Pianowie i marki Coccodrillo oraz Krzysztof Bąk i Maciej Kasprzyk – prezesi firmy SUER z Widziszewa. Podziękowania trafiły do historyka sztuki i społecznego opiekuna zabytków dra Emiliana Prałata z Turwi oraz prezesa Stowarzyszenia „Przyjaciele Gorzelni w Turwi” – Grzegorza Koniecznego. Nagrodzono także trenera i sportowców: Romana Jankowskiego – wybitnego żużlowca, a obecnie trenera młodzieżowców Unii Leszno, Mirosława Hertmanowskiego – reprezentanta Polski w armwrestlingu, Zofię Rutę i Martę Sobkowiak – wschodzące gwiazdy kobiecej piłki nożnej. Uhonorowano również OSP Turew, która w ubiegłym roku z powodzeniem reprezentowała powiat kościański w Wojewódzkich Zawodach Sportowo-Pożarniczych. Podsumowano Turniej Sołectw Gminy Kościan. Rywalizację sportowo-rekreacyjną poszczególnych wsi wygrało w ubiegłym roku sołectwo Darnowo, wyprzedzając Racot i Nowy Lubosz.

Jarosław Dzikowski z Koła Przyjaciół Muzeum Broni Pancernej w Poznaniu oraz Konrad i Miłosz Kicińscy ze Stowarzyszenia Historycznego im. Kościańskiej Rezerwy Skautowej przybliżyli wszystkim swoją działalność skupiającą się na upamiętnianiu powstańców wielkopolskich i żołnierzy wojska polskiego, którzy na różnych frontach walczyli za ojczyznę i wywalczyli dla nas wolność.

Dla gości gminnego spotkania zaśpiewała Emilia Ziegler ze Śmigla i zagrał Adrian Szczepaniak z Darnowa. Spotkanie Noworoczne w Racocie zakończyła biesiada przygotowana przez Restaurację „Kogucik” państwa Hanny i Lecha Siejek z Czempinia. (md)

Źródło: gminakoscian.pl