Prezydent RP uczcił skautów i Powstańców Wielkopolskich w Kościanie

– Sprytowi i szczęściu kościańskich skautów także Wielkopolska zawdzięcza wolność, a Polska zawdzięcza Wielkopolskę – mówił Andrzej Duda, Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej podczas spotkania z mieszkańcami Kościana i powiatu, które w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych im. Franciszka Ratajczaka odbyło się we wtorek, 11 grudnia 2018 roku.

Przed spotkaniem z mieszkańcami prezydent RP odwiedził pałac w Racocie, gdzie spotkał się z zaproszonymi gośćmi. Witający prezydenta Henryk Bartoszewski, Starosta Kościański wraz z Burmistrzem Kościana Piotrem Ruszkiewiczem przedstawili zebranych. Starosta przypomniał, że pałac w Racocie był siedzibą prezydentów RP w latach 1921-1928. Prezydent wyraził radość ze spotkania w tym historycznym dla polskiej prezydentury miejscu. Wspomniał wizyty prezydenta Stanisław Wojciechowskiego i Ignacego Mościckiego. Przyznał, że także  Kościan i jego mieszkańcy byli odwiedzani przez jego poprzedników: Aleksandra Kwaśniewskiego i Bronisława Komorowskiego. Z rąk starosty i burmistrza Andrzej Duda otrzymał pamiątki z Ziemi Kościańskiej. W zamian otrzymali od prezydenta obrazy przedstawiające pałac prezydencki w Warszawie. Następnie prezydent zwiedził historyczne wnętrza, a przed wejściem do budynku oglądał powóz, którym według tradycji Ignacy Jan Paderewski jechał 26 grudnia 1918 z poznańskiego dworca do hotelu Bazar.

Po przyjeździe do Kościana, Andrzej Duda złożył wieniec przed Pomnikiem Powstańców Wielkopolskich na Placu Paderewskiego. Wartę przy pomniku pełnili żołnierze Wojska Polskiego. Przy pomniku prezydent przywitał się też z Kościańską Rezerwą Skautową, organizacją kultywującą tradycje ochotniczego oddziału powstańczego utworzonego 14 grudnia 1918 roku w Kościanie. Prezydent Andrzej Duda złożył, w asyście harcerzy, kwiaty pod tablicą upamiętniającą Franciszka Ratajczaka, pierwszego poległego Powstańca Wielkopolskiego. Zginął 27 grudnia 1918 roku na skrzyżowaniu dzisiejszych ulic Ratajczaka i 27 grudnia w Poznaniu.

Po wejściu do Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Kościanie prezydent wpisał się do księgi pamiątkowej szkoły.

Napisał: „Stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości oraz setna rocznica wybuchu powstania wielkopolskiego przypomniały nam, że odwaga, rozwaga oraz zgodny, wytrwały wysiłek pozwalają osiągnąć bardzo wiele. Cieszę się, że obie te rocznice mogłem uczcić także tutaj, w Kościanie, wraz z Dyrekcją, Nauczycielami, Rodzicami i Uczniami Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych, któremu patronuje Franciszek Ratajczak – pierwszy powstaniec wielkopolski, który w roku 1918 oddał życie za wolną Polskę.

Serdecznie dziękując za to miłe spotkanie, życzę Państwu satysfakcji płynącej ze zgłębiania wiedzy oraz twórczego zapału, dzięki którym sukcesy młodszych i starszych kościaniaków  będą budowały pomyślną przyszłość tego pięknego miasta  i całej naszej Ojczyzny.”

– Serdecznie witam pana w królewskim grodzie nad Obrą – przywitał prezydenta Henryk Bartoszewski, Starosta Kościański. – Przybywa pan do nas w szczególnym momencie, bo za kilka dni Wielkopolska i my tu w Kościanie będziemy przeżywali szczególną rocznicę, setną rocznicę zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego. Pana wizyta pięknie i doskonale wpisuje się w te obchody, a Kościan w tamtym czasie, w tamtych dniach odgrywał znaczącą rolę w drodze do zwycięstwa. To tutaj właśnie skauci, harcerze, dokonali czynu, wydawałoby się niemożliwego. Czterdziestu pięciu skautów w nocy 29 grudnia 1918 roku zakradło się do garnizonu stacjonującego w Kościanie i zdobyli cały arsenał amunicji. Przez wiele lat byli niemymi bohaterami, nie zginęli, nie trafili na pomniki, ich imieniem nie nazywano ulic, ale dokonali rzeczy niezwykłej. Rekrutujący się z Ziemi Kościańskiej Powstańcy Wielkopolscy mogli się doskonale uzbroić i wyruszyć na fronty. Kościan stał się wolny – powiedział starosta. – Pragnę serdecznie podziękować panu prezydentowi, że właśnie Kościan wybrał na miejsce spotkania i jego obecność wśród nas podkreśla jak wielkie uznanie, kierujemy do tych, którzy przed stu laty dokonali tego wielkiego zrywu i przynieśli wolność tej ziemi. Dziękuję panu prezydentowi, że dzisiaj w czasie tej wizyty, oddał cześć i hołd składając piękny wieniec przy pomniku Powstańców Wielkopolskich na placu Paderewskiego. Te tablice w upamiętniają tamte dni, tamte czasy i tamte ofiary. Panie Prezydencie witam i wpisuje Pana wizytę w obchody stulecia wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Dziękuję Panu za przyjęcie naszego zaproszenia – mówił starosta.

– To nie jest przypadek, że dzisiaj, na dwadzieścia dni przed setną rocznicą wyzwolenie Kościana jestem tutaj z Państwem. Jestem tutaj, w sercu Wielkopolski, ziemi, która jest kolebką naszej państwowości – mówił po przywitaniu prezydent RP. Stwierdził, że przykładem mądrości Wielkopolan jest Powstanie Wielkopolskie, które – jak mówił – odbyło się “wtedy, gdy były warunki ku temu, żeby zwyciężyć” i było “mądrze poprowadzone również od strony strategicznej”.

– Powstanie Wielkopolskie miało ogromne znacznie, z dwóch przyczyn. Po pierwsze pozwoli rzucić tę ziemię prastarą, polską w ramiona odradzającej się Rzeczpospolitej, a po drugie było zwycięskie i to jest jego niezwykła wartość – mówił prezydent. Podkreślił też wagę udanej akcji zdobycia przez kościańskich skautów, w grudniu 1918 roku, pruskiego garnizonu w mieście i zdobycia broni, m.in. 30 karabinów maszynowych. – Być może właśnie to przesądziło o sukcesie powstania i to jest ta wartość kościańskiego zrywu – dodał.

Podkreślił też znaczenie wcześniejszej skrupulatnie prowadzonej pracy organicznej na ziemi wielkopolskiej, gdzie rozrastała się polska, rodzima spółdzielczość, przedsiębiorczość, wszystko to, co było później tak niezwykle ważne dla budowania pomyślności wolnej, niepodległej ojczyzny kiedy ona wróciła. – Chcę z satysfakcją powiedzieć, że tak jest i dzisiaj – dodał.

Prezydent zaznaczył też, że 13 grudnia będziemy obchodzili 37. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego w Polsce ostatniego tragicznego akordu czasów komunistycznych w naszym kraju. – To właśnie także dzięki cierpliwości, wytrzymałości i nieustępliwości Wielkopolan udało się zwyciężyć. To dzięki wytrwałości wielkopolskich rolników nie udało się skolektywizować polskiego rolnictwa. Polski chłop przetrwał przy ziemi i nigdy jej nie oddał i stworzył Solidarność Rolników Indywidualnych, stawiając widoczny opór a także ponosząc ofiary – mówił Andrzej Duda.Prezydent złożył także mieszkańcom Kościana życzenia świąteczne. – Wszelkiej pomyślności, żeby państwu wszystkie sprawy zawodowe i biznesowe, bo przecież tutaj w Kościanie jest 2,8 tys. podmiotów gospodarczych, a przede wszystkim te rodzinne, domowe, dobrze się toczyły, i żebyście państwo byli szczęśliwymi ludźmi; żeby także Rzeczpospolita, nasza ojczyzna rozwijała się jak najlepiej, żebyśmy nadal mieli wzrost gospodarczy i żebyśmy mogli się wreszcie spokojnie cieszyć owocami tych prawie 30 lat pracy dla i w wolnej, suwerennej, niepodległej ojczyźnie – zakończył.

Na spotkaniu poza mieszkańcami byli obecni kościańscy harcerze, uczniowie Zespołów Szkół Ponadgimnazjalnych z Kościana i Nietążkowa. Spotkanie uświetniła Orkiestra Dęta Ton i tancerki ze szkolnego zespołu Rappdance.

Autorzy: H. Grabus, B. Jankowski, Kancelaria Prezydenta RP

Fot. J. Olejniczak

 

Najnowsze artykuły