Kontrola trzeźwości – mamy nową pomoc

Od wtorku Policjanci Wydziału Ruchu Drogowego dysponują dwoma nowymi urządzeniami do szybkiego sprawdzania stanu trzeźwości kierujących pojazdami. Testery już wspomagają funkcjonariuszy drogówki w służbie. Urządzenia zostały przekazane przez dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Lesznie Agnieszkę Brzezińską dla policjantów “drogówki”.

We wtorek (13.11.) I Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Kościanie, oraz Naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego z rąk Pani dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Lesznie odebrali dwa urządzenia do szybkiej kontroli stanu trzeźwości uczestników ruchu drogowego.

Nowy sprzęt przyczyni się do zwiększenia bezpieczeństwa wszystkich użytkowników dróg. Jest on już wykorzystywany w służbie przez policjantów „drogówki” Badanie stanu trzeźwości takim urządzeniem jest bardzo szybkie. Kierowca nie musi brać do ust ustnika. Wystarczy dmuchnąć z pewnej odległości i po kilku sekundach wiadomo, czy można kontynuować jazdę, czy spotkanie z policjantem będzie dłuższe. Wynik badania dodatkowo sygnalizowane jest zapaleniem się lampki podobnie jak na skrzyżowaniu. Zielone światełko oznacza, że kierujący jest trzeźwy, a czerwone oznacza, że badanie trzeźwości zostanie powtórzone, gdyż wykazało obecność alkoholu w wydychanym powietrzu. Koszt zakupu dwóch urządzeń wyniósł ponad 2000zł. WORD w Lesznie od lat wspiera nasze działania na rzecz bezpieczeństwa na drogach. W ubiegłym roku otrzymaliśmy laserowy miernik prędkości o wartości ponad 20000zł.

Nowe urządzenia zastąpią stare, które zostaną wycofane z użytku. Akcje typu „Trzeźwy poranek”, itp. są akceptowane przez rzesze kierowców, którzy się mają niczego do ukrycia i chcą się czuć bezpiecznie na drodze. Badanie trwa dosłownie kilka sekund i kierujący może jechać dalej. Zdarzają się jednak kierowcy, którzy zupełnie niepotrzebnie wdają się w dyskusje dotyczące potrzeby takich kontroli, podważają sens działań. Dyskusja powoduje, że zaczynają się tworzyć kolejki i pozostali kierowcy zaczynają się niecierpliwić. Pamiętajmy, że badanie trzeźwości nie spowoduje żadnego uszczerbku na zdrowiu czy honorze. Z pewnością przyczyni się do zwiększenia bezpieczeństwa na drogach. Każdy świadomy uczestnik ruchu drogowego wie, że prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu powoduje ogromne zagrożenie nie tylko dla siebie ale też dla innych użytkowników dróg. Nie ma tu większego znaczenia czym kieruje taki kierowca; czy jest to samochód, czy motorower, czy rower.

Przypominamy, że policjant ma prawo wskazać kierującemu miejsce do zatrzymania. Funkcjonariusz określa miejsce gdzie jest to bezpieczne. Pamiętajmy również, że zatrzymać pojazd może również funkcjonariusz, który nie stoi obok radiowozu. Wielu kierowców zapomina o bardzo istotnej kwestii jaką jest wykonywanie poleceń policjanta podczas kontroli. Kierujący nie powinien wysiadać z samochodu bez wyraźnego polecenia funkcjonariusza. Naszą pracę określa szereg przepisów. Do najważniejszych należy Ustawa o Policji. Zachęcamy również do lektury Ustawy Prawo o ruchu drogowym, gdzie w Dziale V wskazano przepisy dotyczące kontroli ruchu drogowego. Służbę funkcjonariuszy na drogach określają również nasze wewnętrzne przepisy. Można tu wskazać chociażby Zarządzenie nr 30 Komendanta Głównego Policji z dnia 22 września 2017r. w sprawie pełnienia służby na drogach.

Na koniec kilka liczb. Policjanci ruchu drogowego w 2018r. przeprowadzili 25761 (stan na 31 października) kontroli stanu trzeźwości. W 152 przypadkach okazało się, że kierujący zdecydowali się prowadzić pojazd pod wpływem alkoholu. To niestety o 152 kierujących za dużo. Życzymy wszystkim trzeźwym kierowcom szerokiej drogi i bezpiecznego dotarcia do celu.

 

Źródło: KPP Kościan

Najnowsze artykuły