Za nami już 75 spotkań w ramach „Bezpiecznej drogi do szkoły”

Początek roku szkolnego to bardzo pracowity czas dla policjantów z Zespołu ds. Nieletnich i Patologii. We wrześniu i październiku odwiedzają przedszkola i szkoły podstawowe, gdzie mówią o zasadach bezpieczeństwa na drodze. Tylko we wrześniu mundurowi przeprowadzili 75 prelekcji dla najmłodszych w ramach działań profilaktycznych.

Pierwsze tygodnie roku szkolnego już za nami. Najmłodsze dzieci, które rozpoczęły swoją przygodę z przedszkolem już przyzwyczaiły się do rozłąki z rodzicami. Ich starsi koledzy uczęszczający do pierwszy klas szkoły podstawowej również już poznały nowe otoczenie.

W tych pierwszych dniach w nowym otoczeniu towarzyszyli najmłodszym dzieciom również nasi koledzy i koleżanka z Zespołu ds. Nietanich i Patologii.  Podczas spotkań w ramach programu „Bezpieczna droga do szkoły” policjanci mówili o zasadach bezpiecznego przemieszczania się po drodze. Niestety nawet cotygodniowe spotkania z policjantem nie odniosą żadnego skutku, gdy rodzice nie włączą się w kształtowanie prawidłowych postaw najmłodszych uczestników ruchu drogowego. Pamiętajmy, że przedszkolaki same opowiadają: że mama nie zapina mi pasów w samochodzie, tata nie przechodzi ze mną przez przejście dla pieszych, itd. Pamiętajmy, że jeśli nie nauczymy kilkuletniego dziecka korzystać z pasów bezpieczeństwa, to nie przekonamy do tego kilkunastoletniej pociechy. Podobnie jest z korzystaniem z przejść dla pieszych i innych zasad prawidłowego funkcjonowania w ruchu drogowym.

Podczas spotkań z przedszkolakami, mundurowym towarzyszyła maskotka wielkopolskiej Policji sierż. Pyrek. Spotkania z pierwszoklasistami to okazja do przekazania książeczek, których opracowanie i druk wsparło Starostwo Powiatowe w Kościanie. Każdy uczeń klasy pierwszej szkoły podstawowej otrzymał książeczkę „ Bezpiecznie to wiedzieć i znać”.

Mamy nadzieję, że spotkania przyczynią się do poprawy bezpieczeństwa wśród najmłodszych. Być może przedszkolak zawstydzi spieszącego się rodzica i przypomni o zapięciu pasów bezpieczeństwa przed ruszeniem w drogę.

Spotkania z dziećmi są kontynuowane również w październiku. Nawet, gdy powstaje ten materiał, policjanci zajmujący się profilaktyką wyjechali do szkół i przedszkoli na terenie powiatu kościańskiego.

Poniżej kilka zdjęć tylko z jednego dnia. Na zdjęciach przedszkolaki ze Śmigla i Żegrówka.

 

Źródło: KPP Kościan

Najnowsze artykuły