Gmina Czempiń przyjazna rowerzystom

Gmina Czempiń została jednym z laureatów konkursu „Gmina Przyjazna Rowerzystom 2018” w kategorii gmin do 20 tysięcy mieszkańców.
Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze w ramach promocji turystyki rowerowej, od 2012 roku organizuje ogólnopolski konkurs “Gmina przyjazna rowerzystom”.
Ideą konkursu jest upowszechnianie bezpiecznych form uprawiania turystyki rowerowej oraz promowanie jednostek samorządowych, które tworzą najlepsze warunki dla zrównoważonego rozwoju ruchu rowerowego.
Komisja nagrodziła działania Gminy Czempiń związane z inwestycjami w rozwój infrastruktury turystycznej w postaci budowy nowych i doposażania już istniejących ścieżek rowerowych, ich promocję w wydawnictwach i publikacjach–Folder informacyjny o ścieżkach rowerowych wraz z mapą. Ważnym kryterium, które zdecydowało o przyznaniu tytułu była organizacja imprez i wydarzeń zachęcających do częstszego korzystania z roweru jako środka lokomocji, mowa tu o Czempińskim Dniu Bez Samochodu czy Rekreacyjnym Rajdzie Rowerowym.
Gmina Czempiń organizowała także prelekcje związane z głównymi zasadami bezpiecznego poruszania się rowerem, co również zostało docenione przez Komisję Konkursową.
– Cieszę się, że Gmina Czempiń może pochwalić cię tytułem Gminy Przyjaznej Rowerzystom, że powstające elementy infrastruktury rowerowej spotykają się z dużym uznaniem. Można z pełną świadomością powiedzieć, że na ten tytuł zapracowaliśmy sobie determinacją i konsekwencją w dążeniu do realizacji celu. Bezpieczne ścieżki rowerowe w obrębie Gminy Czempiń sprawiają, że rodziny z małymi dziećmi czy osoby starsze chętniej korzystają z nowych dróg rowerowych. Można zaobserwować zwiększenie liczby osób, które maja alternatywę dla wcześniejszej, niebezpiecznych tras, gdzie przy dużym natężeniu ruchu poruszanie się po nich było ryzykowne – mówi Burmistrz Gminy Czempiń Konrad Malicki.
Honorowym patronatem w 2018 roku Konkurs Gmina Przyjazna Rowerzystom objęli:
– Ministerstwo Sportu i Turystyki,
– Związek Miast Polskich
– Polska Organizacja Turystyczna
– Związek Powiatów Polskich
– Związek Gmin Wiejskich Rzeczypospolitej Polskiej
Udział w konkursie był bezpłatny.
We wtorek, 25 września w Urzędzie Gminy w Czempiniu Burmistrz Gminy Czempiń odebrał certyfikat z rąk Sekretarza Generalnego Zarządu Głównego PTTK Pawła Mordala.

Źródło: Gmina Czempiń

Najnowsze artykuły