Widzisz wandali? Nie bądź obojętny.

W minionym tygodniu nieznani sprawcy uszkodzili kilka drzewek na terenach spacerowych oraz donicę z kwiatami zdobiącą jeden z kościańskich mostów. Policjanci prowadzą już kilka spraw związanych z uszkodzeniem mienia na terenie Kościana. Jeśli widzisz, że ktoś niszczy wspólne mienie to nie bądź obojętny.

W ostatnim tygodniu sierpnia otrzymaliśmy zgłoszenie dotyczące uszkodzenia mienia, które jest własnością miasta, czyli wszystkich mieszkańców. Dlatego też zwracamy się z apelem do mieszkańców Kościana, żeby reagowali gdy są świadkami wandalizmu. Nie ma możliwości, żeby przy każdym drzewku zainstalować monitoring lub postawić policjanta. Dlatego też ważna jest reakcja każdego z nas. Gdy jesteśmy świadkami, że ktoś niszczy wspólne dobro, ważne jest to, żeby nie odwracać głowy w drugą stronę, udając, że to nie moja sprawa. Jeśli boimy się zainterweniować, czy zwrócić uwagę, to warto zadzwonić na Policję czy do Straży Miejskiej. Natychmiastowe zgłoszenie i szybka reakcja służb może przynieść oczekiwany skutek i będziemy mogli dłużej się cieszyć wspólnym dobrem.

Wandalom proponujemy, żeby spożytkować energię na bardziej pożyteczne zajęcie. Można np. przekopać ogródek babci albo skosić trawę. Z pewnością przyniesie to więcej pożytku wszystkim, niż kolejne połamane drzewko czy wrzucona do kanału Obry donica z kwiatami.

Pamiętajmy, że uszkodzenie mienia jest złamaniem prawa. Polskie prawo penalizuje taki czyn jako wykroczenie lub przestępstwo. Sąd może orzec obowiązek naprawiania szkody albo przywrócenie rzeczy do stanu poprzedniego Sprawca takiego czynu może trafić do więzienia nawet na 5 lat.

 

Źródło: KPP Kościan

Najnowsze artykuły