Bezpieczna droga do szkoły

Najbliższy weekend to ostatni weekend wakacji. Policjanci ruchu drogowego będą prowadzić działania „Bezpieczny weekend – Ostatni weekend wakacji”. Chcemy, żeby wszyscy cali i zdrowi wrócili z wyjazdów urlopowych. A w poniedziałek rozpoczyna się nowy rok szkolny. Zmęczone wakacjami dzieci z pewnością z ogromnym zapałem ruszą tłumnie do szkoły. Jak co roku pierwsze dni września to wzmożone działania prewencyjne naszych policjantów. Policjanci będą czuwać, nad bezpieczeństwem w rejonach szkół i przypominać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa na drodze.

W poniedziałek na drogach naszego województwa rozpoczną się działania: “Bezpieczna droga do szkoły”. Akcja ta ma przede wszystkim wspomóc podniesienie bezpieczeństwa najmłodszych uczestników ruchu. Funkcjonariusze będą przeprowadzać spotkania w szkołach i przedszkolach. Jak co roku w okolicach szkół, przedszkoli oraz przejść dla pieszych, gdzie dochodzi do największej liczby wypadków, wystawione zostaną dodatkowe patrole, czuwające nad bezpieczeństwem najmłodszych uczestników ruchu drogowego. Jednocześnie rozpoczną się kontrole prędkości i trzeźwości kierowców przy szkołach. Działania te mają przypomnieć kierowcom, że od nich zależy zdrowie i życie dzieci.

Funkcjonariusze już przeprowadzili kontrolę oznakowania w rejonach szkół i przedszkoli.

Mundurowi sprawdzali oznakowanie pionowe i poziome przejść dla pieszych, oraz miejsca postoju autobusów szkolnych. O ujawnionych nieprawidłowościach powiadomieni zostaną właściwi zarządcy dróg oraz przedstawiciele samorządów gminnych.

Poniżej prezentujemy kilka rad, których należy bezwzględnie przestrzegać w drodze do szkoły i nie tylko….

• zawsze przechodź przez jezdnię w miejscach do tego przeznaczonych;

• pamiętaj, żeby przechodzić na zielonym świetle – migające zielone światło mówi o konieczności opuszczenia przejścia dla pieszych;

• przez jezdnię przechodź zdecydowanym krokiem, nie możesz przebiegać przez jezdnię;

• nie wchodź na jezdnię bezpośrednio zza samochodu lub innej przeszkody;

• pamiętaj, że przejście dla pieszych nie jest miejscem zabawy. Spychanie na jezdnię kolegi lub koleżanki może zakończyć się tragicznie;

• poza terenem zabudowanym zawsze idź lewą stroną drogi (poboczem), abyś widział pojazd nadjeżdżający z naprzeciwka;

• na ubraniu lub tornistrze noś znaczki odblaskowe, dzięki którym będziesz bardziej widoczny na drodze;

• przechodząc przez przejazdy kolejowe sprawdź, czy nie nadjeżdża pociąg, nigdy nie przechodź, gdy szlabany są opuszczone.

Pamiętajmy. Jako rodzice i opiekunowie dajmy najmłodszym dobre wzorce. Pokażmy dziecku najbezpieczniejszą drogę do szkoły. Przechodźmy przez jezdnię tylko w miejscach dozwolonych w bezpieczny i rozsądny sposób. By zwiększyć bezpieczeństwo dzieci, ich ubrania i plecaki wyposażmy w widoczne po zmroku odblaskowe elementy.

Rodzice często odwożą dzieci do szkoły samochodem, aby i ta droga była dla całej rodzina bezpieczna należy przestrzegać następujących zasad:

– gdy zawozisz swoje dziecko do szkoły, pamiętaj, aby miało zawsze zapięte pasy bezpieczeństwa lub siedziało w specjalnym, odpowiednim foteliku ochronnym, jeżeli jego wzrost nie przekracza 150 cm;

– jeżeli chcesz zainstalować fotelik dla dziecka na przednim siedzeniu, a Twój samochód wyposażony jest w poduszkę powietrzną, pamiętaj, aby ustawić fotelik wyłącznie przodem do kierunku jazdy – nigdy tyłem; otwierająca się z prędkością 130 km / godz. w przypadku zderzenia poduszka jest dla dziecka, siedzącego tyłem do kierunku jazdy olbrzymim niebezpieczeństwem;

– w czasie zderzenia przedniego przy prędkości 50 km / godz., waga dziecka zwiększa się dziesięciokrotnie, dlatego trzymanie dziecka na kolanach przez osobę dorosłą podczas podróży samochodem jest bardzo niebezpieczne; osoba dorosła nie będzie w stanie utrzymać dziecka, a jeśli sama nie będzie zapięta to będzie dla dziecka dodatkowym zagrożeniem;

– w samochodzie na półce pod tylną szybą nie należy umieszczać ciężkich przedmiotów. W przypadku zderzenia, mogą zmienić się w niebezpieczne pociski;

– świeć przykładem – przestrzegaj zasad bezpieczeństwa i przepisów drogowych; pamiętaj, że dzieci uczą się naśladując swoich rodziców, Jeśli nie dajesz dobrego przykładu, łamiąc przepisy drogowe, dziecko w przyszłości będzie zachowywać się podobnie.

Rodzice pierwszoklasistów !

W tym roku Wasze pociechy pierwszy raz przekroczą próg szkoły. Dla większości z nich to nie lada stres. Razem zadbajmy o ich bezpieczną drogę do szkół. Pamiętajmy, aby przed każdym wyjściem do szkoły przypomnieć dziecku, jak należy prawidłowo przechodzić przez przejście dla pieszych. Przekażcie im,  że ilekroć będą potrzebować pomocy przy przejściu przez ulicę, mogą śmiało i  z pełnym zaufaniem zwracać się o pomoc do policjanta.

Wszystkim pierwszoklasistom życzymy powodzenia w szkole i bezpiecznej drogi.

Apelujemy również do pozostałych uczniów o właściwe postępowanie i zachowanie zgodne z zasadami prawa i współżycia społecznego nie tylko w dniu rozpoczęcia roku, ale przez cały rok szkolny.  Pamiętajcie, że wzmożone patrole mundurowych będą zwracać uwagę na  zachowanie wszystkich uczniów, a w przypadku  łamania przepisów  prawa, będą wyciągane konsekwencje prawne.

 

Źródło: KPP Kościan

Najnowsze artykuły