“…gdy nieśmiertelnik znalazł człowieka”

Zgłosił się dziś do mnie Jacek, detektorysta z Milanówka, którego poznałam przy okazji poszukiwań krewnych Wacława Kunieckiego. Przysłał mi zdjęcia nieśmiertelnika znalezionego w miejscu, gdzie we wrześniu 1939 odbyła się Bitwa nad Bzurą. Zdawać by się mogło, że ziemia z nad Bzury oddała już wszystko. Nic bardziej mylnego.Nieśmiertelnik znajdował się 40m od drogi, którą zapewne w 39′ pokonywali nasi chłopcy.Ten znak tożsamości jest jednak “inny”. Został znaleziony z nabitym na niego gwoździem. Niewątpliwie był do czegoś przybity. Grubość deski lub gałęzi to 2,5cm. Od razu nasuwa się myśl, że wisiał na krzyżu, które naprędce stawiane były na żołnierskich grobach.Kilkadziesiąt metrów od miejsca znalezienia nieśmiertelnika znajdowała się zagroda. Mówią o tym stare mapy. Czy ów żołnierza pochowali mieszkańcy pobliskiej chaty? Czy faktycznie nieśmiertelnik spadł na ziemię razem ze spróchniałym krzyżem? Sprawdziłam. Poszperałam. Google nic, straty.pl nic… szukaj w archiwach…a i owszem. Figuruje na stronie zaginionych w latach 1939-1945!
Ale po kolei.

STANISŁAW PAWŁICZAK (L)
KATolik
WKU KOŚCIAN
K 191? Powiat na K i rok urodzenia.

Zaginiony to Stanisław Pawliczak, syn Stanisława i Wiktorii, urodzony 14.02.1916 roku w Mikoszkach. Przed wojną zamieszkały w Kurzej Górze. Kanonier 14 pułku artylerii lekkiej, zaginął na wojnie bez wieści.Zgłoszono w Starostwie Powiatowym w Poznaniu Nr In 14/79/46 Kolejność poszukiwań krewnych jest oczywista. Szukam wszędzie jednocześnie.😁 Zaczynam od Kurzej Góry, pow. Kościan. Czy w Waszej okolicy są Pawliczakowie? Alfred Kołodziej, sołtys wsi proszony jest o zrobienie szumu. To bardzo ważne. Michał Antczak , czy podając Ci lokalizację (Wyszogród za pasem), pomożesz z georadarem? Trzeba znaleźć grób tego Chłopaka. Krewni czekali wystarczająco długo na wieści.

Proszę o kontakt wszystkich Pawliczaków, którzy mieli pradziadków Stanisława i Wiktorię. Cały czas nie mozna odnaleźć najbliższego krewnego czyli syna żołnierza- Mariana.
Wielkopolsko, patrzymy na Ciebie.
Czekam na wieści
Pozdrawiam
Dorota Bartoszewicz
Tel. 692 486 091

 

 

 

Najnowsze artykuły