Bezpieczni seniorzy z nowym programem CSR Enei

28 kwietnia w Kórniku rozpoczełą się pierwsza edycja nowego programu CSR Grupy Enea – „Enea dla pokoleń. Wspólnie o bezpieczeństwie”. To działanie zaprojektowane z myślą o seniorach, którzy w czasie organizowanych dla nich warsztatów, będą rozmawiać o bezpieczeństwie. Z mieszkańcami dziesięciu gmin spotkają się  przedstawiciele Enei oraz strażacy. W uroczystej inauguracji programu, w drugim dniu poznańskich Targów Energetyki Expopower udział wzięli: Sławomir Krenczyk, prezes Fundacji Enea, bryg. Andrzej Bartkowiak, Wielkopolski Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej oraz Anna Dolska, prezes Stowarzyszenia My50+.

Akcja skierowana jest do rodzin wielopokoleniowych, w których najstarsze pokolenie odgrywa bardzo ważną rolę,  m.in. poprzez angażowanie się w codzienne życie rodzinne i aktywny udział w opiece oraz wychowywaniu wnuków lub prawnuków. Jej celem jest edukacja, kształtowanie świadomości konsumenckiej i wsparcie ochrony przeciwpożarowej w gospodarstwach domowych. Podczas organizowanych w gminach spotkań dla seniorów, będą przekazywane informacje o tym jak poruszać się w gąszczu zapisów umów handlowych, jak zachować się w czasie spotkania z odwiedzającym domostwo przedstawicielem handlowym i jakie praktyki stosują nieuczciwi sprzedawcy.

Chcemy być blisko naszych klientów i wspierać ich w różnych dziedzinach życia. Mamy świadomość, że działalność Grupy Enea – producenta, dystrybutora i sprzedawcy energii – ma wpływ na środowisko i społeczeństwo, w którym wszyscy funkcjonujemy. Dlatego tak ważne jest dla nas bezpieczeństwo i to o nim chcemy rozmawiać w czasie warsztatów, na które serdecznie zapraszam – mówił Sławomir Krenczyk, prezes Fundacji Enea.

Uczestnicy spotkań dowiedzą się ponadto jak reagować na nagłe wyłączenia prądu, które mogą się pojawić np. w wyniku gwałtownych zjawisk pogodowych i co robić, gdy w domu pojawi się ogień. Omawiane będą również działania prewencyjne związane z zatruciami tlenkiem węgla oraz zasady udzielania pierwszej pomocy.

To jest nasz wspólny głos w sprawie bezpieczeństwa. Projekt jest wyrazem naszej troski i wspólnych działań tych instytucji i organizacji społecznych, które znają potrzeby seniorów i dostrzegają ich potencjał i zaangażowanie. Najważniejsza dla nas jest edukacja i profilaktyka pożarowa, która ma na celu wzrost świadomości o skutkach zagrożeń, kształtowanie prawidłowych nawyków i umiejętności reagowania w sytuacjach zagrażających życiu i zdrowiu – powiedział bryg. Andrzej Bartkowiak, Wielkopolski Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej.

Pierwsze spotkanie odbyło się 28 kwietnia w Kórniku, kolejne w gminach: Kościan, Wronki, Kostrzyn, Miasteczko Krajeńskie, Czerwieńsk, Żary, Strzelno, Recz i Barlinek. Ostatnie będą miały miejsce w listopadzie. Warsztatowy charakter spotkań sprawi, że uczestnicy będą bezpośrednio angażowani w przebieg każdego z nich, biorąc udział również w praktycznych zadaniach i wyzwaniach. Wszyscy otrzymają materiały edukacyjne. Na każdym spotkaniu pięciu uczestników zostanie obdarowanych czujkami dymu i czadu. Seniorzy będą się spotykać w dni powszednie dlatego organizatorzy zadbają również o opiekę i zabawę dla ich podopiecznych – wnuków i prawnuków. Zapisów można dokonywać telefonicznie pod nr telefonu: 881 356 823 w dni powszednie w godzinach 8.00-16.00.

Jesteśmy przekonani, że dzięki profesjonalizmowi naszych partnerów: Fundacji Enea i Państwowej Straży Pożarnej, przyczynimy się do wzrostu świadomości konsumenckiej i bezpieczeństwa seniorów oraz ich rodzin. Nasz wspólny projekt pełni jeszcze inną, ważną funkcję: ma nie tylko uczyć i utrwalać dobre nawyki, ale też integrować międzypokoleniowo – podkreślała Anna Dolska, prezes Stowarzyszenia My50+.

Organizatorami projektu „Enea dla pokoleń. Wspólnie o bezpieczeństwie” są Fundacja Enea, Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Poznaniu oraz Stowarzyszenie My50+. Honorowy patronat objęli Wojewodowie: Wielkopolski, Lubuski i Zachodniopomorski, Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej oraz Centrum Inicjatyw Senioralnych w Poznaniu. Informacje o programie oraz kolejnych terminach spotkań znajdują się na stronie www.my60plus.pl.

15 maja o godz. 10.00  w Kościańskim Ośrodku Kultury odbędzie się spotkanie  z seniorami, na które serdecznie zapraszamy!

źródło: PSP Kościan

Ulotka o akcji – do pobrania

 

Najnowsze artykuły