Koncert w Wyskoci

W niedzielę 22 kwietnia br. w kościele pw. św. Andrzeja Apostoła w Wyskoci odbył się koncert organowo – wokalny pn. „Ożywieni miłością, służmy sobie nawzajem”, który przygotował Kościański Ośrodek Kultury, a partnerem tego wydarzenia była Gmina Kościan. W murach wyskockiej świątyni wspaniale wybrzmiały pieśni oraz mużyka organowo – fortepianowa okraszona tekstami religijnymi w wykonaniu wspaniałych artystów.

Joanna Sobowiec-Jamioł – sopran koloraturowy

Prowadzi gdański chór Laudate Dominum, współpracuje z lutnistką Wandą Kozyrą wykonując pieśni polskiego renesansu oraz z Michałem Jacaszkiem – kompozytorem muzyki filmowej. Kształciła się w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy w klasie dyrygentury chóralnej prof. Janusza Staneckiego oraz w Akademii Muzycznej w Gdańsku na wydziale wokalno-aktorskim w klasie prof. dr hab. Dariusza Paradowskiego. Debiutowała rolą Bastienne w spektaklu ,,Bastien und Bastienne” W. A. Mozarta. Jest wykładowcą akademickim.

Natalia Krajewska – Kitowska – sopran liryczny

Edukację wokalną rozpoczęła dostając się na drugi rok studiów na wydział wokalno-aktorski Akademii Muzycznej w Bydgoszczy, w klasie prof. Brygidy Skiby. Jest także absolwentką Studium Pedagogicznego przy tej uczelni. Zadebiutowała w spektaklu z udziałem studentów na scenie Opery Nova w Bydgoszczy wykonując partię Paminy w Czarodziejskim flecie W. A. Mozarta pod kierunkiem M. Figasa. Swoje umiejętności doskonaliła podczas mistrzowskich kursów wokalnych prowadzonych przez prof. Helenę Łazarską, dr hab. Marka Rzepkę, dr Katarzynę Donalską i Krystynę Tyburowską.

Emilia Osowska – mezzosopran

Absolwentka Wydziału Wokalno-Aktorskiego Akademii Muzycznej w Gdańsku w klasie prof. dr hab. Wiesławy Maliszewskiej oraz Wydziału Chemicznego Politechniki Gdańskiej. Na scenie operowej zadebiutowała wykonując partię Clariny w La cambiale di matrimonio – G. Rossiniego. Następnie wystąpiła jako Mistrzyni Nowicjatu w Sour Angelica – G. Pucciniego oraz jako Dorabella w Cosi fun tutte – W. A. Mozarta. Od 2014 roku pracuje w duecie z pianistą Sebastianem Godzińskim wykonując lirykę wokalną.

Arkadiusz Farkowski – fortepian

Absolwent Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku w  klasie  prof. Andrzeja Artykiewicza. Jest uczestnikiem i laureatem konkursów solowych oraz kameralnych, przesłuchań o szczeblu ogólnopolskim i międzynarodowym m.in w Szczecinie, Gdańsku, Toruniu,  Koninie, Krakowie, Paryżu i Berlinie.  Wielokrotnie występował w kraju i za granicą (Niemcy, Francja, Bułgaria, Włochy) w takich miejscach jak Filharmonia Szczecińska, Filharmonia Bałtycka, Filharmonia Wrocławska, Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie, Polskie Radio Szczecin, Ratusz Staromiejski w Gdańsku, Politechnika Gdańska, Dworek Sierakowskich w Sopocie, Centrum Świętego Jana w Gdańsku, Międzynarodowy  Dom Kultury w Międzyzdrojach, Zamek w Malborku, Akademia Muzyczna w Łodzi, Zamek Książąt Pomorskich w Słupsku, Akademia Muzyczna w Płowdiw, Akademia Muzyczna w Katowicach, Salon Stainweya w Berlinie, Sala Unesco w Paryżu i wielu innych.

Marek Stefański – organy

Należy do grona najbardziej aktywnych artystycznie polskich organistów, również na arenie międzynarodowej. Działalność koncertową rozpoczął na początku studiów w Akademii Muzycznej, odbywając dwukrotnie jako organista-solista wraz z Krakowskim Akademickim Chórem Organum tournée koncertowe obejmujące większość krajów europejskich. Zwieńczone sukcesami koncerty podczas międzynarodowych festiwali muzyki sakralnej i organowej oraz uzyskane nagrody (m.in. I nagroda w ramach European Forum d’Art Sacre) otworzyły mu drogę do udziału w większości polskich i zagranicznych festiwali muzycznych. Od roku 1999 pracuje w Katedrze Organów Akademii Muzycznej w Krakowie, obecnie na stanowisku adiunkta. W roku 2007 obronił w macierzystej uczelni przewód doktorski poświęcony stylom improwizacji w muzyce organowej od XVIII do XX wieku.

Tomasz Żurek – lektor

Aktor, recytator Teatru 112 i Kościańskiego Teatru Kameralnego. Absolwent Studium Aktorskiego Teatru Polskiego w Poznaniu. Ma w swoim dorobku liczne role w spektaklach poetyckich, komediowych, dramatycznych, monodramach, m.in.: ,,Kroki”, ,,ODA…mi skrzydła”, ,,Rzecz o Ambasadorze”, ,,Czekając na…”, ,,Zawsze jesteś tu mile widziany”, ,,Jak jej to powiedzieć?” (monodram), ,, Śpiew zanieś przed Boga tron”, ,,Surzyński”, ,,W Nim żyjemy, poruszamy się i jesteśmy”, ,,Bliscy i oddaleni”, ,,Wiara. Nadzieja. Miłość.”, ,,Być albo nie być, albo jeszcze inaczej…”, ,,Kto ty jesteś, człowieku”. Laureat nagród i wyróżnień: Nagroda za monodram ,,Jak jej to powiedzieć?” – XVII Ogólnopolski Turniej Ożywiania Słowa O LAUR RODU GÓRKÓW, za spektakl ,,Katarynka, aktorska – za kreacje w spektaklu ,,Czekając na…” i inne.

Janusz Dodot – lektor

Absolwent Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza w Warszawie. Od 1984 r. do 2009 r. prowadził autorski TEATR 112, a od października 2009 Kościański Teatr Kameralny. Laureat licznych nagród i wyróżnień m.in. nagrody za reżyserię, ufundowanej przez Ministra Kultury i Sztuki, nagrody Twórczej Miasta Kościana, Nagrody za indywidualną twórczość, za spektakle: ,,Szymon Lecoeur, czyli sen bez marzeń”, ,,Odejścia”, ,,Wesele”, ,,Uroczystość” – Warszawa, ,,Dziennik poufny” – Zgorzelec”, ,,Autobus… Kapelusz… Guzik…”. W jego dorobku twórczym jest około 200 premier prezentowanych w Polsce, Francji, Rosji i Niemczech. Prowadzi warsztaty teatralne dla dzieci, młodzieży, nauczycieli. Od 2014 roku przygotowuje spektakle z dziećmi Zespołu Szkół im. M. Konopnickiej w Kościanie. Autor tekstów dramatycznych, bajek, monologów, tekstów piosenek.

Źródło: Gmina Kościan

Fot. Bogdan Ludowicz

Najnowsze artykuły