Koncert z okazji stulecia odzyskania niepodległości oraz wybuchu Powstania Wielkopolskiego

Na zaproszenie Starosty Kościańskiego w ostatnią niedzielę, 22 kwietnia 2018 roku, w Kościanie wystąpił Reprezentacyjny Zespół Artystyczny Wojska Polskiego. Widowisko pt. „Trąbo nasza, wrogom grzmij” zostało zaprezentowane mieszkańcom powiatu kościańskiego w ramach obchodów stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości oraz wybuchu Powitania Wielkopolskiego.

– Jako jedna z nielicznych insurekcji, Powstanie Wielkopolskie powiodło się w pełni, zakończyło się zwycięstwem. Prastara dzielnica naszego kraju, kolebka polskiej państwowości została wyzwolona spod jarzma zaborcy. To powstanie rozbrzmiało tez jak ostatni, dobitny akord w zmaganiach toczących się od 123 lat. Wielkopolska wygrała dziejowe starcie z germanizacją i na zawsze powróciła do macierzy – powiedział Starosta Kościański Bernard Turski witając zebranych na koncercie mieszkańców powiatu. – Miało to ogromne znaczenie dla całej, odrodzonej Rzeczypospolitej, która umacniała świeżo odzyskana suwerenność i musiała walczyć o kształt swoich granic. Bój o Wielkopolskę to jeden z najważniejszych rozdziałów tej epopei, a data 27 grudnia 1918 roku, dzień Wybuchu Powstania Wielkopolskiego, jest równie istotna w polskiej historii, jak jednocząca nas wszystkich data 11 listopada 1918 roku. Powstańcy Wielkopolscy swą przelaną krwią i patriotyczną ofiarą, ale także swym zorganizowaniem, ładem i zdyscyplinowaniem wnieśli historyczny wkład w dzieło naszej wolności i niepodległości – zauważył. – Kochajmy nie tylko Polskę z obrazów i książek, ale także tę realną, choć nie wolną od błędów, bo to przecież nasza wspólna Polska – podsumował B. Turski.

Na koncert, który odbył się w hali sportowej przy Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Kościanie, wydanych zostało ponad 700 darmowych wejściówek.

Wszystkim wchodzącym do sali koncertowej młodzi rekonstruktorzy ze Stowarzyszenia Kościańskiej Rezerwy Skautowej rozdawali przygotowane z okazji setnej rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego pinsy. Goście otrzymali także pocztówki z grafiką przedstawiającą scenę wynoszenia przez Kościańską Rezerwę Skautową broni z pruskiego arsenału w trakcie kościańskich działań powstańczych w 1918 roku rozdawali.

Widowisko poetycko-muzyczne „Trąbo nasza, wrogom grzmij” opowiada o polskiej historii i patriotyzmie Polaków. Na scenie można było zobaczyć najważniejsze wydarzenia z historii Polski.

Najpopularniejsze pieśni i piosenki legionistów Józefa Piłsudskiego, żołnierzy Błękitnej Armii gen. Józefa Hallera oraz utwory poetyckie i muzyczne poświęcone Lwowskim Orlętom przeniosły widzów w atmosferę sprzed lat. W kolejnych odsłonach pojawiały się: II wojna światowa, w tym hitlerowska i sowiecka agresja na Polskę oraz udział polskich żołnierzy w walce zbrojnej na frontach Europy. Dalej mowa była o Powstańcach Warszawskich, żołnierzach Armii Krajowej i Żołnierzach Wyklętych. W widowisku przedstawiony został także tragiczny obraz dotyczący rzezi wołyńskiej. Historię zamykają obrazy z najnowszej historii Polski, odnoszące się do ruchu antykomunistycznego – Solidarności i Komitetu Obrony Robotników. Poza tym usłyszeć można było także utwór Marka Grechuty „Ocalić od zapomnienia”, podkreślający najwyższe wartości. Zwieńczeniem koncertu było wykonanie przez Zespół pieśni „Żeby Polska była Polską”.

Uczestnicy koncertu usłyszeli m.in.: „Warszawiankę”, „Marsyliankę”, „Hej Orle Biały”, „Karpacką Brygada”, „Ostatni list – Katyń”, „Warszawskie dzieci”, czy „Mury”.

Po koncercie, na scenie Zespół podziękował za lata pracy w balecie swojej głównej tancerce Bernadetcie Wojdat-Sujkowskiej, która w Kościanie po raz ostatni wystąpiła na scenie.

Źródło: Powiat Kościan

 

Najnowsze artykuły