Bezpieczna Wielkanoc

Już za kilka dni Wielkanoc. Wiele osób spędzi je w gronie rodziny. Coraz częściej decydujemy się na świąteczne wyjazdy i odpoczynek daleko od miejsca zamieszkania. Wiąże się to z pokonaniem wielu kilometrów za kierownicą swojego pojazdu. Ci, którzy zostają w domach, robią zakupy, co wiąże się ze znaczonym ruchem w sklepach. W celu zapewnienia bezpieczeństwa, już od 30 marca ruszają policyjne działania „Bezpieczna Wielkanoc 2018”. Nad bezpieczeństwem czuwać będzie więcej funkcjonariuszy ruchu drogowego i prewencji.

Poniżej kilka wskazówek, o których z pewnością każdy dobrze wie. Nasze zabieganie codziennymi obowiązkami może spowodować, że zapominamy o podstawowych zasadach bezpieczeństwa w trkacie światecznego wypoczynku.

 

Przed wyjazdem:

Sprawdź stan techniczny swojego samochodu: sprawdź stan opon łącznie z ciśnieniem w kołach, skontroluj oświetlenie, poziom oleju, płynu chłodniczego i płynu do spryskiwaczy.. Właściwie zabezpiecz przewożony bagaż przed przemieszczeniem; nie pozostawiaj nieprzymocowanych przedmiotów w przedziale pasażerskim, gdyż mogą one być śmiertelnie niebezpieczne podczas gwałtownego hamowania. Wypocznij przed dłuższą podróżą.

Podczas podróży:

Pamiętaj, żeby każda osoba w samochodzie siedziała na swoim miejscu i miała zapięte pasy bezpieczeństwa. Dzieci, których wzrost i waga tego wymaga powinny siedzieć w fotelikach ochronnych lub na siedziskach.  Zapięcie pasów to tylko kilka sekund Twojego życia, ale jak ważnych.

Gdy podróż trwa kilka godzin, zatrzymaj się i odpocznij. Twoi pasażerowi również chcą się przewietrzyć, zwłaszcza dzieciom przyda się kilka minut postoju.

Przewiduj zachowania na drodze, sygnalizuj właściwie zamiar zmiany kierunku jazdy, wtedy innym też będzie łatwiej na drodze.

Przygotuj się na zmienne warunki pogodowe. Zabierz ze sobą koc, którym w razie potrzeby dłuższego postoju przykryjesz zmarzniętych pasażerów.

Piesi:

Jeśli wybierasz się na spacer, zadbaj o swoje bezpieczeństwo. Pamiętaj, że poruszać się po chodniku, a tam gdzie go nie ma to idź lewym poboczem, tak żeby widzieć samochody nadjeżdżające z przeciwka.

Na wieczorny spacer oprócz rodziny zabierz również elementy odblaskowe, bez względu na to, czy mieszkasz w mieście czy poza terenem zabudowanym. Lepiej być widocznym i bezpiecznie wrócić do domu.

Czas na zakupy:

Wybierając się na zakupy, nigdy nie zostawiaj w samochodzie w widocznym miejscu wartościowych przedmiotów. Po powrocie z zakupów może czekać na Ciebie niemiła niespodzianka w postaci wybitej szyby i skradzionych rzeczy z wnętrza pojazdu.

W trakcie zakupów pilnuj swojej torebki i portfela. Przedświąteczne zabieganie to okazja dla kieszonkowców, którzy spróbują wykorzystać Twoją nieuwagę.

Bezpieczny dom:

Świąteczny czas wiele osób spędza poza domem. Pamiętajmy, że włamywacze nigdy nie robią sobie wolnego!. Wręcz przeciwnie, kiedy my świętujemy i wyjeżdżamy, oni grasują w naszych mieszkaniach. .Nie umieszczaj na portalach społecznościowych informacji, gdzie spędzasz święta i jak długo nie będzie nikogo w domu. Przed wyjazdem poproś zaufanego sąsiada, żeby zwrócił uwagę na Twój dom.

ŚMIGUS – DYNGUS

W tym dniu policjanci stanowczo będą reagować na wybryki chuligańskie, popełniane przez dzieci i młodzież związane z tradycją „lanego poniedziałku”. Prognozy pogody na ten dzień  nie przewidują słońca i wysokich temperatur, dlatego też warto ostrożnie podejść do tej tradycji.

 

Źródło: KPP Kościan

Najnowsze artykuły