Urząd Miasta rozdaje nieodpłatnie sadzonki drzew

Mieszkańcy zainteresowani nieodpłatnym otrzymaniem sadzonek drzew proszeni są o zgłoszenie udziału w akcji w Wydziale Ochrony Środowiska i Działalności Gospodarczej UM Kościana  pok. 122, tel. 65 512 18 38, e-mail: kos@koscian.pl. w terminie do 06.04.2018 r.Sadzonki zostaną dostarczone na nieruchomości w dniu 21 kwietnia  2018 r. (sobota)
w godz. 8.00-12.00.Warunkiem uczestnictwa w akcji jest deklaracja posadzenia drzew na własnej działce oraz ich pielęgnacja przez 5 lat.W ramach akcji dostępne będą drzewa gatunków rodzimych: Klon (zwyczajny, jawor, polny), Grab pospolity, Buk pospolity, Jesion wyniosły, Dąb szypułkowy, Lipa (drobnolistna, szerokolistna), Wiąz szypułkowy, Jarząb ( pospolity i szwedzki), Brzoza brodawkowata oraz Głóg pośredni.

Krótka charakterystyka gatunków drzew

Klon zwyczajny – duże drzewo o szerokiej i regularnej koronie, do 30 m wysokości na stanowiskach naturalnych (w mieście mniejsze), o małych wymaganiach glebowych. Dobrze rośnie na stanowiskach słonecznych lub półcienistych. Gatunek odporny na warunki miejskie.

Klon jawor – duże drzewo o szerokiej i regularnej koronie, do 30 m wysokości na stanowiskach naturalnych (w mieście mniejsze), o małych wymaganiach glebowych, stanowiska słoneczne lub półcieniste. Gatunek odporny na warunki miejskie.

Klon polny – drzewo o średniej wielkości dorastające do 5-15 m wysokości i 8-12 m szerokości. Korona gęsta, szerokostożkowa lub jajowata. Łatwe do uprawy w każdych warunkach, z wyjątkiem pełnego cienia i miejsc bardzo wilgotnych.

Grab pospolity – drzewo średniej wielkości o stożkowatej, a w starszym wieku kulistej koronie. Dorasta do 10 m wysokości i 7m szerokości. Preferuje gleby świeże i żyzne  o odczynie obojętnym lub zasadowym. Gatunek cienioznośny. Doskonale znosi cięcie.

Buk pospolity – duże drzewo o silnie zaokrąglonej koronie i efektownym zabarwieniu liści. Wysokość i szerokość do 30 m na stanowiskach naturalnych. Początkowo wzrost drzewa bardzo powolny. Wymagania glebowe duże, preferuje gleby żyzne i świeże o stałym poziomie wód gruntowych. Gatunek cienioznośny.  Doskonale znosi cięcie. Wrażliwy na spóźnione majowe przymrozki, odporny na działanie silnych wiatrów.

Jesion wyniosły – wysokie, szybkorosnące drzewo o owalnej koronie. Dorasta do 40 m wysokości i 30 m szerokości na stanowiskach naturalnych. Gatunek tolerancyjny co do gleby, ale lepiej rośnie w miejscach żyznych i wilgotnych. Późno rozwija się na wiosnę.

Dąb szypułkowy – monumentalne drzewo o szerokiej  zaokrąglonej koronie. Dorasta do 40 m  wysokości i 15 – 20 m szerokości na stanowiskach naturalnych.  Wymagania glebowe duże: preferuje  gleby świeże i głębokie. Znosi okresowe zalewanie wodą, na glebach słabych i suchych rośnie wolniej. Gatunek światłolubny.

Lipa drobnolistna – Drzewo o bardzo regularnej szerokojajowatej lub kulistej koronie. Dorasta do 18-20 m wysokości i 10-15 m szerokości. W młodości wzrost powolny. Preferuje gleby żyzne do przeciętnych.

Lipa szerokolistna – duże drzewo o szerokiej, stożkowatej koronie. Rośnie szybko. Dorasta do 30-35 m wysokości i 18-25 m szerokości. Lubi stanowiska ciepłe, gleby żyzne i świeże.

 

źródło:Urząd Miasta Kościan

Najnowsze artykuły