Konferencja w sprawie organizacji Dni Śmigla

XXVII Dni Śmigla odbędą się tradycyjnie w ostatni weekend maja w dniach 25-27 maj 2018. Tak samo jak w ostatnich dwóch latach, będą trwały trzy dni, i rozpoczną się piątkową Uroczystą Sesją Rady Miejskiej Śmigla.
W poprzednich dwóch latach po uroczystej sesji odbywały się kameralne koncerty w amfiteatrze przy Centrum Kultury w Śmiglu. W tym roku zmieniamy nieco koncepcję i obchody Dni Śmigla rozpoczynamy dużym uderzeniem. Po raz pierwszy w historii główną gwiazdą Dni Miasta będzie artysta zagraniczny – szkocki wokalista, gitarzysta, kompozytor – Ray Wilson, który najbardziej znany jest ze współpracy z zespołem Genesis. I to właśnie z projektem „Genesis Classic” zaprezentuje się w Śmiglu. – relacja zastępcy burmistrza Śmigla Marcina Jurgi.
Dwa lata temu w Śmiglu święto obchodzone było w klimatach reggae, rok temu w klimatach pop, rock, ska, a w tym roku będzie coś dla sympatyków cięższych rytmów rockowych. Ray Wilson zaprezentuje się na inaugurację Dni Śmigla – w piątek, na placu targowym. Jego występ poprzedzi koncert zespołu „Manufaktura” z Kościana, który szerszej publiczności dał się poznać dzięki udziałowi w filmie „Studniówk@”, który miał premierę w styczniu tego roku.Dzień zakończy zabawa taneczna z DJem Maxem z Leszna.W sobotę od samego rana na śmigielskich terenach sportowych i rekreacyjnych, jak co roku Ośrodek Kultury Fizycznej i Rekreacji przygotuje mnóstwo zawodów i turniejów dla osób w każdym wieku. Szczegółowy plan zostanie Państwu dosłany w terminie późniejszym. Następnie, od godziny 14:30 na śmigielskim targowisku swoje zajęcia rozpocznie „Rowerowa Akademia”, na którą zaprosiliśmy ponownie w związku z tym, że w ubiegłym roku cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem najmłodszych. Z akademii będzie można korzystać nieprzerwanie do 20:30.Występy na scenie rozpoczną się natomiast o godzinie 18:00. Jako pierwszy zaprezentuje się śmigielski zespół „Atmosfera”. Następnie o 19:00 pod sceną mieszkańcy będą mogli obejrzeć Rowerowe Show, czyli przedstawienie artystyczne z pokazami akrobacji rowerowych. Po zakończeniu rowerowego show na scenie zaprezentuje się litewski zespół „Black Biceps”, który gra muzykę w klimatach folk, ska, trochę punk, trochę reggae. Okazji do zabawy będzie więcej – tuż po koncercie zespołu „Black Biceps” zaprezentuje się jedna z największych gwiazd sceny discopolowej – zespół „Power Play”. Na zakończenie odbędzie się zabawa taneczna przy muzyce zespołu Holiday’s.Tradycją stało się, że niedziela podczas Dni Śmigla dedykowana jest rodzinom. Nie inaczej jest i tym razem. Ostatniego dnia obchody rozpoczniemy interaktywnym spektaklem teatralnym dla dzieci. Interaktywnym, bowiem dzieci także zostaną włączone do udziału w przedstawieniu. Za animacje odpowiedzialny będzie zespół artystyczny DADA ART z Poznania. Następnie na scenie zaprezentują się lokalni artyści. Mamy bowiem się kim chwalić i z dumną będziemy to robić! – komentarz zastępcy burmistrza Marcina Jurgi
Podczas Dni Miasta zaprezentuje się także m.in.: Młodzieżowa Orkiestra Dęta ze Śmigla wraz z mażoretkami z Lipna. Na scenie zaprezentują się także wokaliści i wokalistki Studia Piosenki „Muzol” . Na scenie zaprezentuje się także mieszkanka Śmigla – Marina Laikina, którą jesienią można było oglądać w programie „Mam Talent”, gdzie dotarła aż do półfinału. Marina zajmuje się akrobatyką, a pokaz jej talentu z pewnością oczaruje niejednego, swoje umiejętności zaprezentują również uczestnicy sekcji baletowej działającej przy Centrum Kultury w Śmiglu.

Dni Miasta zakończymy występem zielonogórskiego kabaretu „Jurki”. Występy kabaretowe też stały się już tradycją obchodów śmigielskich dni miasta.
– Dni Śmigla jeszcze nigdy nie były tak różnorodne jak w tym roku. Uważamy, że program jest na tyle bogaty, że każdy znajdzie coś dla siebie i będzie usatysfakcjonowany – komentarz zastępcy burmistrza Śmigla Marcina Jurgi.

Dodatkowe informacje:
1. Gmina Śmigiel złożyła 3 wnioski na projekty pn.: „Budowa trybun na boisku sportowym w Czaczu”, „Budowa trybun na boisku sportowym w Śmiglu”, „Zakup wyposażenia – fortepianu na potrzeby kultury”, w ramach naboru nr 5/2018 w ramach poddziałania 19.2 „Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność”. W ramach konkursu maksymalna wysokość dofinansowania mogła wynieść do 63,63% kosztów kwalifikowalnych.
Na wszystkie zadania łącznie udało się pozyskać 331 298, 00 złotych.
Realizacja wszystkich 3 projektów rozpocznie się w sierpniu 2018 r. Źródłem dofinansowania jest Program Rozwoju Obszarów Wiejskich.

2. W dniach 9-10 czerwiec 2016 roku odbędzie się turniej piłkarski dla dzieci w ramach edycji Lech Poznań Street Soccer Tour.

3. 23.06.2018 roku odbędzie się II Bieg Świętojański na którego serdecznie zapraszamy. Warto zaznaczyć, że w tym roku będzie dodatkowa kategoria dla nordic walking.

4. Zapraszamy na powitanie wiosny, które odbędzie się 20.03.2018 roku na śmigielskim rynku o 10:30.

5. Zgodnie z informacją otrzymaną od firmy Budimex SA zaawansowanie zaplanowanych robót na kościańskim odcinku drogi Wijewo-Nietążkowo jest na poziomie 50%. Zakończyło się już karczowanie drzew i krzewów, na ukończeniu są także roboty ziemne. Wykonawca rozpoczął układanie warstw nawierzchni. Obecnie trwa rozbiórka istniejących przepustów, studni melioracyjnej oraz budowa nowych przepustów pod zjazdami wraz z zabezpieczeniem skarp. Nowy ciąg drogowy, łączący Wijewo z węzłem planowanej budowy drogi ekspresowej S5 w Nietążkowie, będzie liczył 28 km.
Przypomnijmy, że wartość całego przedsięwzięcia realizowanego w dwóch powiatach: leszczyńskim i kościańskim w obrębie trzech gmin: Wijewo, Włoszakowice oraz gminy Śmigiel opiewa na 56 milionów złotych, z czego 36 milionów złotych zostanie sfinansowane w ramach unijnej dotacji. Śmigielski samorząd przeznaczy na ten cel ponad 6 milionów złotych: w roku ubiegłym przekazał z budżetu niespełna 3 miliony złotych, w roku bieżącym będzie to ponad 3 miliony złotych. Dodatkowo, w ramach tej inwestycji, w gminie powstanie ścieżka rowerowa o długości 6,5 km. Cała inwestycja ma zostać zakończona w sierpniu bieżącego roku.
Inwestycja ta jest dla nas bardzo ważna. Odciąży miasto, o czym marzy wielu mieszkańców Śmigla. Ruch tirów bowiem nie pójdzie już przez centrum. Jestem przekonana, że te działanie przyniesie wiele korzyści dla mieszkańców całej gminy – relacjonuje burmistrz Śmigla Małgorzata Adamczak.

6. Śmigielski samorząd w 2018 r. przewidział w budżecie gminy na oświetlenie uliczne kwotę 500 tys. zł. Planowane jest zamontowanie łącznie niespełna 50 dodatkowych lamp: w Przysiece Polskiej jedenaście opraw, pięć w Poladowie przy posesji nr 4 i 4a, po trzy w Starym Szczepankowie i Morownicy przy ul. Śmigielskiej, cztery w rejonie Żegrowo – Nowy Świat, dwie w Żegrówku przy ul. Polnej, po jednej w Brońsku, Bruszczewie przy ul. Okrężnej oraz Bronikowie przy ul. Leśnej, trzy w Robaczynie, a także trzynaście w Śmiglu. W mieście zabłyśnie dziewięć lamp przy ulicy Iwaszkiewicza oraz po jednej przy ulicach: Młyńskiej, Powstańców Wielkopolskich, Kędzierskiego i Osiedle 1C.
W lutym br. zaświeciły się także lampy na ulicy Leśnej w Nowej Wsi, w Morownicy na ulicy Nowej oraz w Starym Białczu i Żegrowie. W 2017 r. na oświetlenie wydatkowano prawie 600 tys. zł.

 

źródło:Urząd Miasta Śmigiel

Najnowsze artykuły