„Patrz i słuchaj – bądź bezpieczny”

Z niecierpliwością wyglądamy wiosny. Ostatnie prognozy co prawda mówią, że na prawdziwie ciepłe dni przyjdzie nam jeszcze poczekać. Mając jednak na uwadze typowe dla tego czasu uśpienie naszych zmysłów strażacy i policjanci proponują dość nietypową pobudkę z tego zimowego snu…
W niedzielę 25 marca w godz. od. 9.00 do 14.00 w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Kościanie, przy ul. Bączkowskiego 5a odbędzie się impreza pod nazwą „Patrz i słuchaj – bądź bezpieczny”. Statystyki od dawna wskazują, że zmiana aury z zimowej na wiosenną charakteryzuje się między innymi zwiększoną ilością wypadków drogowych. Na drogach pojawia więcej pojazdów a kierujący nimi niekoniecznie zauważają, że jest większy ruch, że po drogach „śmigają” jednoślady a piesi wiosennie rozmarzeni, chodzą z głową w chmurach i też nie zawsze zachowują się odpowiedzialnie. Wiosna powoduje również i to, że strażacy mają więcej pracy. Na przykład przy dłuższych okresach bez opadów rośnie zagrożenia pożarowe w lasach a poza tym dla niektórych wiosenne porządki wciąż powinny kończyć się wypalaniem traw oraz innych „pozimowych” pozostałości. Na te i wiele innych zagrożeniach chcą wskazać mundurowi właśnie podczas imprezy. Dla tych co zechcą skorzystać z naszego wspólnego zaproszenia przygotowaliśmy między innymi:
możliwość zapoznania się ze sprzętem używanym przez strażaków i policjantów;
przybliżenie zasad korzystania z numerów alarmowych;
naukę podstawowych zasad udzielania kwalifikowanej pierwszej pomocy;
„AUTOCHODZIK” – nauka zasad bezpieczeństwa ruchu drogowego dla najmłodszych;
pokaz ratownictwa drogowego (ok. godz. 13.00 – plac Komendy);
„zadymiony namiot”;
„Stop – wypalaniu traw”;
możliwość przejażdżki wozem bojowym (dla najmłodszych);
happening który będzie miał na celu wyczulenie kierowców i pieszych na wzajemne bezpieczeństwo (na jednym z pobliskich przejść dla pieszych).

Ci wszyscy , którzy zechcą podzielić się swoją krwią będą mogli to zrobić w krwiobusie Poznańskiego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, który stanie na parkingu przed strażnicą. Tym razem honorowi krwiodawcy swoim udziałem w akcji będą mogli uczcić pamięć Żołnierzy Wyklętych w ramach akcji „SpoKREWnieni służbą”.
Wierzymy, że w tę przedświąteczną niedzielę dopisze wiosenna pogada i zechcecie Państwo kilka chwil spędzić ze strażakami i policjantami.

„Patrz i słuchaj – bądź bezpieczny” – organizatorami akcji są:
Starostwo Powiatowe w Kościanie,
Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Kościanie,
Komenda Powiatowa Policji w Kościanie,
Zarząd Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Kościanie.
Ochotnicza Straż Pożarna w Kościanie,
Fundacja „Votum”

 

Najnowsze artykuły