Gimnazjalista z Czempinia laureatem Ogólnopolskiej Olimpiady Historycznej

Michał Idziak z Czempinia został laureatem Ogólnopolskiej Olimpiady Historycznej dla Gimnazjalistów oraz Wojewódzkiego Konkursu Historycznego Lubi wyzwania – Od zawsze interesowałem się naukami humanistycznymi – mówi Michał Idziak, gimnazjalista z Czempinia. – W domu od zawsze były książki o takiej tematyce, po które chętnie sięgałem. Historią jednak w szczególny sposób zająłem się w pierwszej klasie gimnazjum. Zachęcił mnie nauczyciel- Albert Łukaszewicz.Michał Idziak to uczeń trzeciej klasy gimnazjalnej w Szkole Podstawowej im. Bohaterów Westerplatte w Czempiniu. Jak mówi historia jest dla niego wielką pasją. Czytał książki, ale i rozmawiać o niej mógłby godzinami. Uwielbia dzieje kultury, architektury oraz kwestie społeczne od XVI do XIX w. Swe zainteresowania potrafi jednak także wykorzystać bardziej praktycznie. Chętnie bierze udział w różnego rodzaju konkursach. W ubiegłym roku jako drugoklasista został m.in. finalistą Ogólnopolskiej Olimpiady Historycznej dla Gimnazjalistów organizowanej przez Polskie Towarzystwo Historyczne, a w tym roku jej laureatem.Ogólnopolska Olimpiada Historyczna dla Gimnazjalistów organizowana jest przez Polskie Towarzystwo Historyczne, przy współudziale ośrodków uniwersyteckich. Pierwszy etap szkolny składa się z części pisemnej. Należy napisać pracę na wcześniej zaproponowany temat. Odbywa się także część ustna, podczas której obowiązuje podstawa programowa z zakresu gimnazjum. Do etapu drugiego przechodzą osoby, które uzyskały najlepsze wyniki. W Województwie Wielkopolskim odbył się on przed rokiem, ale także w tym, w Instytucie Historii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Po napisaniu testu druga część to rozmowa z komisją, w skład której wchodzili historycy z poznańskiego uniwersytetu. Dotyczyła ona zagadnień zawartych w pracy oraz w trzech wybranych lekturach. Po zsumowaniu gimnazjaliści, którzy osiągnęli najlepszy wynik zakwalifikowali się do finału. W tym oraz w ubiegłym roku szkolnym odbył się on na Uniwersytecie Warszawskim.
 – Wyjazd do stolicy na finał olimpiady był fajnym przeżyciem – wspomina Michał Idziak. – Pod opieką koordynatora wojewódzkiego wspólnie z innymi uczestnikami oraz opiekunami pojechaliśmy do Warszawy. Część pierwsza, pisemna odbyła się w bibliotece uniwersyteckiej, natomiast druga – rozmowa na temat lektur na Wydziale Historycznym Uniwersytetu Warszawskiego. Ostateczna liczba punktów była sumą obu etapów. W ubiegłym roku zabrakło mi 6 punktów, aby być laureatem. W tym roku było inaczej. Po obu częściach uzyskałem wynik, który dał mi status laureata. Miłym akcentem tego wyjazdu była m.in. możliwość zwiedzenia warszawskiego uniwersytetu oraz pałacu w Wilanowie.Wręczenie nagród oraz dyplomów przez Macieja Kopcia podsekretarza stanu w Ministerstwie Oświaty odbyło się w pałacu Jana III Sobieskiego w Wilanowie. Wszyscy laureaci mają zapewnione przyjęcie do wszystkich szkół średnich w Polsce.
 – Bardzo podobała mi się atmosfera olimpiady – dodaje Michał Idziak. –Poprzez takie wyzwania można podnosić swe umiejętności prowadzenia dyskusji i radzenia sobie ze stresem. Być może przyda mi się to w przyszłości. Moim marzeniem po ukończeniu szkoły średniej jest studiowanie prawa.Swojego ucznia w odkrywaniu tajników historii wspiera jego dawny nauczyciel historii, a obecnie dyrektor Szkoły Podstawowej w Czempiniu.
 – Michał jest bardzo zdolnym, konsekwentnym ale też lubiącym wyzwania uczniem – uważa Albert Łukaszewicz. – Mam nadzieję, że za rok w jego ślady pójdzie uczennica klasy drugiej Daria Pieczyńska. Co prawda nie przeszła do ogólnopolskiego etapu, ale w etapie wojewódzkim uzyskała niezły wynik.
 Na początku marca Michał Idziak został także laureatem Wojewódzkiego Konkursu Historycznego.

 

Źródło: czempin.pl

Najnowsze artykuły